Einstein a telepatie?

Paranormální jevy / Světové záhady / 6. 8. 2019

Albert Einstein (1879-1955) byl vynikající vědec, kterého si vždy vybavíme jako tvůrce speciální a obecné teorie relativity. Každý je obeznámen s Einsteinovým příspěvkem vědě, stejně jako s jeho vlivem na filozofii vědy. Jak se ale tento velký génius stavěl k neortodoxním vědeckým oblastem, jako je telepatie? Jak otevřený byl k těmto otázkám?

Většina těch, kteří tvrdili a tvrdí, že mají telepatické schopnosti, jsou šarlatáni a své schopnosti nikdy nikde neprokázali. Většina moderních vědců odmítá možnost telepatických schopností, ale několik jich tvrdí, že jsme tento jev dostatečně nezkoumali, a že by mohli existovat skuteční telepati.

Albert Einstein nebyl v žádném případě vědcem, který by podporoval výzkum předpokládaných anomálních psychických schopností v tom smyslu, zda skutečně existují, či ne. Einstein byl skeptik, ale dokázal ocenit tajemství našeho světa a vesmíru. Jak jednou řekl: „Nejkrásnější věc, kterou můžeme zažít, je tajemno. To je zdroj veškerého pravého umění a vědy. Ten, kdo není s touto emocí obeznámen a nemůže ho nic překvapit, je na tom stejně, jako by byl mrtvý – jeho oči jsou zavřené.“

Einstein musel brát telepatii vážně, jinak by nenapsal předmluvu do Sinclairovy knihy „Mentální rádio“, vydané v roce 1930, v níž autoři diskutovali o parapsychických schopnostech. Když Einstein napsal předmluvu ke knize o telepatii, riskoval svou pověst vážného a logického vědce.

Výsledky telepatických experimentů, pečlivě a jednoznačně vysvětlené v této knize, nepochybně daleko předčí ty, které přírodovědec považuje za představitelné. Pokud tedy nějaká fakta, uvedená v knize, nejsou založena na telepatii, ale na nějakém nevědomém hypnotickém vlivu z člověka na člověka, může to být velmi psychologicky zajímavé. A to Einsteina bezpochyby upoutalo.

Na druhou stranu, u tak svědomitého pozorovatele a spisovatele, jako byl Upton Sinclair (1878 – 1968), nelze pochybovat o tom, že by čtenáře úmyslně klamal. Jeho dobrá víra a spolehlivost jsou bezpochyby pravé. Je tedy spravedlivé říci, že Einstein skutečně podporoval možnost, že by telepatie mohla existovat. Byl to vědec s otevřenými názory. Takový, jako vědec má být.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Mayskou civilizaci zničilo dvousetleté sucho. Hrozí i nám?

 

-skm-

Obr.: Earth Times, wikipedia

 


Štítky: ,

Mohlo by se vám líbit