Drakulovo tajemství. Jak se valašského knížete mohl stát upír?

DĚSIVÉ LEGENDY / Světové záhady / 13. 8. 2020

Existuje nekonečné množství obrázků, příběhů, suvenýrů, vtipů, knih i filmových a divadelních her, spojených s hrabětem Drakulou jako literární postavou anglického spisovatele Brama Stokera (1847-1912) Co ale víme o jejím předobrazu, skutečném Drakulovi?

Byl jím vládce Valašského knížectví, území ležícího na jihu Rumunska, s nímž se, spolu s Moldávii, roku 1861, spojilo. Jmenoval se Vlad III. Tepes (čili Napichovač, 1436-1471) přezdívaný Dracul, psychopatická osobnost, která mohla díky své neomezené moci dát průchod všem svým, především sadistickým, choutkám. Některé rysy tak měl společné se skutečnými upíry.

Chléb máčený v lidské krvi

Začněme tím, že valašský kníže opravdu konzumoval lidskou krev. Nezakusoval se ovšem lidem do krční tepny, ale namáčel si chléb do misky s lidskou krví. Tu získával podle rukopisu z 15. století od Michela Behheima z osob napíchnutých na kůl přímo v jídelně. Pod kůlem potom bylo vědro, kam tekla krev obětí. A těch bylo nepočítaně.

Spekuluje se o tom, že kníže Dracula se takto krutě mstil zejména za smrt svého otce a že se na něm projevilo i to, že on sám strávil dětství a mládí v tureckém zajetí jako rukojmí, a je možné, že tam byl i pohlavně zneužíván a že tam má počátek jeho záliba v napichování na kůl. A to opravdu miloval. Zachovaly se totiž jeho osobní poznámky, ve kterých třeba velmi vtipně popsal, jak bolestivě takto popravovaní lidé umírali.

Drakula ale nepopravoval jen tímto způsobem. Když se Vlad dostal na svobodu, zjistil, že jeho otce zradili jeho vlastní lidé, mezi nimi i mnozí šlechtici, kteří mu přísahali věrnost. Pozval je tedy všechny, asi 500 lidí, do svého sídla a oznámil jim, že bude hostina. Když hodování skončilo, do místnosti vtrhli vojáci s noži a všechny zabili.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Poutní kostel svaté Anny ožívá. Vrací se i léčivý pramen

Chtěl jen pořádek

Údajný Drakuluv hrad Bran

Trest hrozil nabodnutí na kůl ovšem v Drakulově knížectví hrozil každému, kdo spáchal jakýkoliv zločin, ať už šlo o drobnou krádež nebo vraždu, někdy však dal kníže dal kníže v této oblasti prostor své kreativitě. Například poté, co byl okraden cikánem, nařídil, aby zloděj byl uvařen v kotli a nařídil všem cikánům, aby takto vzniklý pokrm snědli…

Ve své zemi kníže ovšem snil o řádu a pořádku obecně. Jednou tak shromáždil všechny své „neužitečné“ a „nefunkční“ poddané, tj. chudé, nemocné, žebráky, tuláky a podobně, a slíbil jim hostinu. A skutečně ji také pro ně nechal připravit v jednom domě. Všichni jedli, byli šťastní, ale ne dlouho. Po jídle kníže nařídil, aby byla všechna okna zabedněna a poté byl celý dům spálen. Nikdo nepřežil a kníže tak, alespoň dočasně, Tak se chtěl zbavit nefunkční populace v hlavním městě svého knížectví. Podle análů nikdo tragédii nepřežil.

Tajný Řád draka

Proč ale mluvíme o Drakulovi? Je třeba připomenout, že Vladův otec byl členem tajné společnosti, který se nazýval Řád draka. V rumunštině slovo „drak“ je „dracul“. Proto po smrti otce, když se syn také připojil ke členům společnosti, převzal pseudonym Dracula, což znamená „syn draka“. Hlavním cílem této společnosti byl boj proti tureckému nebezpečí, tedy proti pohanům, kteří neustále ohrožovali křesťanskou Evropu.

V tomto boji patřil Vlad III. mezi přední bojovníky na bitevních polích. Jeho svérázný smysl pro humor potom dokládá tato historka, snad i skutečná. Když si turecký vyslanec odmítl sundat před knížetem na znamení úcty turban, nechal mu ho kníže přibít k hlavě hřebíkem…

Záhadné úmrtí

Vládu psychopata, před nímž si nemohl být nikdo jistý, začali brzy zejména lidé v Drakulově blízkosti považovat za neúnosnou. Faktem sice je, že kníže zemřel během bojů s Turky, ale pravděpodobně jen díky zradě vlastních lidí. A ti prý dokonce potom poslali jeho hlavu tureckému sultánovi, který ji probodl kopím a zavěsil na zeď svého paláce.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Tajemství města Tanais. Vzniklo na místě tragédie, zbyly z něj jen ruiny

V každém případě dnes není jisté, kde je tělo Drakuly, dokonce možná opravdu bezhlavé, pohřbeno. To přispělo k podezření, ostatně v této části Rumunska zcela běžnému, že se po smrti stal opravdovým upírem. Mnoho badatelů ovšem tvrdí, že jeho tělo nebylo nikdy nalezeno proto, že ho záhy po pohřbu vykopali lupiči a obrali o všechny cennosti, s nimiž byl kníže pohřben. Mrtvoly se potom jako důkazu svého činu nějakým způsobem zbavili.

-skm-

Obr.: wikipedia, www.wearethemighty.com, www.amazon.in, www.hipwallpaper.com


Štítky: , , , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit