Do nového roku s novým talismanem. Jaký si vyberete?

Ezoterika / Magie / Různé / 2. 1. 2021

Talisman pro nás představuje předmět zhotovený nebo také přirozeně vzniklý, předmět s magickou silou, která přitahuje pozitivní vlivy. Má přinášet štěstí, lásku nebo zdraví. Typickým příkladem talismanu jsou prsteny, avšak byly vyráběny rovněž i v nejrůznějších dalších podobách.

Velice oblíbenými talismany bývaly například prsteny ve tvaru „urobora“, tedy hada stočeného do kruhu a držícího v tlamě svůj ocas, nebo též prsteny vyrobené z planetárních kovů, případně i s  dalšími symboly souvisejícími s astrologickým zařazením jeho budoucího nositele.

Stále hledaný a oblíbený čtyřlístek

Ochrana i zbraň

Talismany totiž bývaly vyráběny „na míru“, tedy přímo pro konkrétního člověka, s konkrétním kouzlem. Síla talismanu tak byla přesně zaměřená. Jindy se za talismany považovaly kupříkladu preparované předměty, které se nosily v koženém váčku na krku.

Talismany bylo nutné zhotovovat v rámci předem daného rituálního postupu s ohledem na určité astrologické skutečnosti a jevy. Z tohoto důvodu jsou prý obchodně prodávané talismany magicky bezcenné… Nositel talismanu musel vždy dbát na jeho ochranu, neboť v případě odcizení talismanu se tento mohl v nepravých rukách stát magickou zbraní proti svému původnímu majiteli.

Funguje i dnes

Blahodárný a přínosný vliv talismanu se projevoval tím, že ulehčoval určité životní okolnosti. Ostatně až do dnešních dnů například všichni jistě důvěrně známe tzv. „maskoty“ pro štěstí při nejrůznějších typech zkoušek, při jízdě automobilem apod.

Nejběžnějším osobním talismanem ale i nadále zůstává prsten, který však má být, kromě rituálního zhotovení, rovněž i magicky posvěcen. Děje se tak například okuřováním kuřidlem, které odpovídá konkrétní planetě, významné pro budoucího nositele.

Ve výrobě talismanů vynikali zejména pověrčiví Arabové a pojmenování talisman pochází z arabského slova „tilasm“, což znamená posvěcení. Nemusíme však v žádném případě zacházet až na jiný kontinent. Našimi poměrně rozšířenými lidovými talismany, navíc přirozeného původu, jsou až do dnešní doby například jetelíčkový čtyřlístek nebo rybí šupiny. Svoji roli v této tradici mohou hrát skutečně nejrůznější předměty, a to kupříkladu od koňské podkovy až po provaz z oběšence…

Mohlo by vás ještě zajímat:  Štědrovečerní magie: Odhalí věštění budoucnost?

V současné moderní době jsou pak poměrně rozšířené tzv. energetické talismany, tedy šperky, případně i jiné předměty vyrobené třeba z polodrahokamů i z jiných přírodních materiálů.

Zapomenuté kouzlo

Oblíbený arabský talisman nazar

V podstatě všechny náramky, prsteny a náhrdelníky dnešní doby mívaly dříve roli naší magické ochrany, ovšem tento význam se postupem času pomalu vytrácel. Ale i dnes pravděpodobně stále platí, že každý jedinec některé své šperky nosí raději než ty ostatní, a samotná finanční hodnota šperku v tom vždy nemusí hrát tu nejvýznamnější úlohu. Většinou si v takových případech ani neuvědomujeme, že to se v nás zřejmě ozývají instinkty staré tisíce let. A možná i déle.

Petr Matura

Foto. wikipeda, pixabay, www. metalcouture.com


Štítky: , , , , ,

Mohlo by se vám líbit