Dinosauři, kteří nechtějí vymřít

ARCHIV / DĚSIVÉ LEGENDY / NEJČTENĚJŠÍ / SVĚT ZVÍŘAT / SVĚTOVÉ ZÁHADY / 8. 5. 2021

Džungle Konga, Zambie a Zimbabwe jsou stále ještě považovány za jedno z nejméně prozkoumaných míst na této planetě. Rozkládají se na ploše více než dvou milionů kilometrů čtverečních – téměř jako třetina Evropy!

Setkání s mokele-mbembe

Kromě toho se tam můžete většinou pohybovat pouze pěšky – terénní vozidlo hustým a bažinatým tropickým lesem neprojede. V hlubinách této nekonečné džungle, kam nikdy žádná lidská noha nevkročila, se dosud skrývá mnoho tajemství.

Očitý svědek

Na počátku 20. století přišel do Zambie, do povodí Konga a k jezeru Bangweulu, Hans Schomburg, milovník dobrodružství a vášnivý sběratel tropických trofejí, aby tam lovil hrochy. Lovce však čekal neúspěch – za dva týdny, přes desítky kilometrů, ujetých podél bažinatých břehů jezera, neviděl ani jednoho hrocha. Spolu se svými domorodými průvodci strávil Schomburg noc v chatrči náčelníka místního kmene.

„Bílý lovec je odvážný lovec!“ řekl náčelník s úctou. „Ale do své země se vrátí s prázdnými rukama. Staří lidé říkají, že mokele-mbembe vyšlo z jejich bažin. Hroši se rozutekli ve strachu a hned tak se nevrátí.“

V lingalštině, jazyku běžném v Kongu, znamená slovo „mokele-mbembe“ „zastavení toku řeky“. Hans Schomburg se okamžitě začal zajímat o toto zvíře – koneckonců, ukázalo se, že mluvíme o zvířeti neznámém pro Evropany a dokonce o velmi velkém! Jaké jiné zvíře by také mohlo asi tak hrochy vyděsit?

„Lidé z Lingala mu říkají mokele-mbembe a naši dědečkové říkali nsanga,“ pokračoval náčelník. „Zvíře je větší než slon a nebezpečnější než krokodýl, ale na kůži nemá šupiny a tlapy mají ostré drápy. Když se mokele-mbembe vynoří ze svého úkrytu v bažinách, všechno živé se skryje. Bílý lovec je statečný muž, ale zemře, pokud se pokusí zabít mokele-mbembe.“

Schomburg přemýšlel a zeptal se: „Ale když je mokele-mbembe tak obrovský a hrozný, jak říkáš, tak proč se skrývá a před kým?“

Mohlo by vás ještě zajímat:  Krutý trest za vraždu. Černý šat a bloudění po nocích

Náčelníkova odpověď lovce ještě více překvapila: „Staří lidé říkali, že jediný, kdo se bojí mokele-mbembe, je emela-ntouka, zabiják slonů, který se skrývá v džungli …“

Schomburg tomu nevěřil, ale přece jen – najednou se mu naskytla možnost objevit ne jedno neznámé zvíře, ale rovnou dvě! A obě mají obrovskou velikost – jedno loví hrochy, druhé slony!

Nebyl sám

Podoba zvířete zvaného emela-ntouka zobrazená podle svědectví domorodců

Když se Schomburg vrátil domů, vyprávěl celý příběh Karlovi Hagenbeckovi, slavnému obchodníkovi s divokými zvířaty a majiteli jedné z nejlepších zoologických zahrad v Evropě v té době. A představte si – Hagenbeck řekl, že o tajemném obrovském zvířeti skrývajícím se v džunglích střední Afriky už slyšel od jiných cestovatelů!

Na základě popisů a kreseb neznámých Karl Hagenbeck usoudil, že tajemná nestvůra mokele-mbembe je zázračně přežívající brontosaurus nebo apatosaurus a neméně tajemná emela-ntouka může být triceratops nebo styracosaurus.

Jak je obecně známo, velcí dinosauři vyhynuli asi před 65 miliony let. Věda však také ví, že se někdy vyskytují přežívající druhy zvířat, které vyhynuly před velmi, velmi dlouhou dobou. Například se věřilo, že lalokoploutvé ryby vyhynuly asi před 70 miliony let – a v roce 1938 byla jedna z nich, latimerie podivná (Latimeria chalumnae) náhodou chycena v Indickém oceánu poblíž ústí řeky Chalumna (Jižní Afrika).

Pravděpodobnost přežití takových prehistorických druhů je samozřejmě nejvyšší na těžko přístupných a dobře chráněných místech samotnou přírodou – v hlubinách moře, v izolovaných horských údolích nebo – jako v našem případě – v neproniknutelné bažinaté džungli …

Podle Hagenbeckovy teorie tedy některé druhy dinosaurů opravdu zázračně přežily a stále žijí, nebo alespoň donedávna žily, v tropických lesích rovníkové Afriky. Většina vědců však přijala teorii přežití dinosaurů v povodí Konga s velkou nedůvěrou. Už jen proto, že brontosaurus a triceratops byli býložravci. Proč by se jich tedy hroši a krokodýli tak báli? Proč mokele-mbembe a emela-ntouka útočí na lidi? Proč jim místní lidé říkají „zabijáci slonů“?

Mohlo by vás ještě zajímat:  Zaručené prostředky proti upírům – smrtihlav a popel z jeho spáleného srdce  

Útoční býložravci

Ale ani příznivci „dinosauří teorie“ se jen tak nevzdali. Namítají, že současný hroch je také býložravec, ale je velmi silný a agresivní. Poměrně často napadá člověka a hroši zabijí ročně víc lidí než lvi nebo krokodýli. Velký býložravec přitom nezabíjí kvůli kořisti, ale proto, aby chránil své vlastní území.

I tak by mohl vypadat nějaký přeživší dinosaurus

Za posledních sto let bylo uspořádáno několik expedic, které měly objevit tyto záhadné africké příšery, ale všechny skončily neúspěchem. Pokud se ale dosud nepodařilo najít jehlu v kupce sena, máte jistotu, že tam není?

Zatím nikdo neví, co může skrývat hustá džungle v povodí Konga. Planeta Země je plná tajemství a před námi je ještě mnoho neočekávaných objevů.

-skm-, obr.: archiv autora, wikipedie, youtube


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit