Dějiny pohřbené pod vodou. A plné záhad

ARCHIV / Světové záhady / 30. 3. 2021

Jelikož větší část naší planety pokrývají vodní plochy, můžeme se právem domnívat, že na jejich dně se nachází mnoho tajemství a dosud neodhalených artefaktů z minulosti. Ať už to jsou jednotlivé artefakty, rozsáhlé stavby či lidské ostatky.

Ukázka staroarabského písma

Staroarabský nápis v německém jezeře?

Takovým případem je i nález zvláštního kamene, který byl objeven ve Velkém tonském jezeře v Německu. Zvláštní světlý kámen o velikosti deset centimetrů, pokrytý podivnými znaky, našel na dně jezera potápěč Steffen Wahl.

S nálezem se Wahl obrátil na Brandenburské archeologické muzeum ve Wünsddorfu. Tam nálezce informovali, že nápisy vyryté do kamene odpovídají 2 000 let starému jihoarabskému písmu, přesněji ,,mínojsko-sabejštině’’. Podle nich by mohl nápis pocházet z nějakého starověkého náhrobku.

Unikátní nález se dokonce dostal i do vysílání místní televizní stanice, ale nikdo nedokázal vysvětlit, jak se záhadný kámen mohl dostat na dno Velkého tonského jezera. Asi měsíc po nálezu byl artefakt Wahlovi zabaven pracovníky muzea a o dalších výzkumech nebyl nálezce informován. Dnes kámen leží zapomenut v archivu Brandenburského archeologického muzea. Archeologové zjevně nemají zájem, aby se o nálezu někde mluvilo. Dozvíme se někdy, jak se kámen mohl dostat až na dno německého jezera?

Přes 2000 km chodeb – pod vodou

Z poněkud jiného soudku jsou podmořské labyrinty nacházející se podél pobřeží Yucatánského poloostrova, kde bylo v rozsáhlé síti podmořských chodeb nalezeno obrovské množství archeologických artefaktů z dob Mayů, ale také z daleko starších období. Američtí vědci informovali o velmi zajímavém nálezu. Jsou jím pozůstatky okrového dolu z doby před 12 000 lety!

V nitru tří podmořských jeskynních systémů (La Mina, Camilo Mina a Monkey Dust) našli vědci celou řadu indicií svědčících o pravěké těžbě, včetně nástrojů na kopání, navigačních značek nebo pravěkých okrových důlních slojí. Okr se zde podle vědců těžil zhruba dva tisíce let – od doby před 12 tisíci lety do období před 10 tisíci lety. Přestože jde zřejmě o nejstarší doložený příklad těžby okru v Americe, archeologové se domnívají, že počátky těžby spadají do minulosti ještě vzdálenější – zhruba před 12 800 lety. Vedou je k tomu některé nálezy kosterních ostatků.
Jeskyně v té době byly podle archeologických nálezů ještě přístupné, proto je možné, že se horníci přesunuli k dalším ložiskům v jiných jeskyních, jež teprve čekají na své objevení – jen již známé jeskynní labyrinty představují kolem dvou tisíců kilometrů chodeb. To dokazuje, že lidé v té době disponovali daleko rozvinutějšími schopnostmi, než se předpokládalo.

Mohlo by vás ještě zajímat:   Diamanty nosící smůlu. Šlo by jejich prokletí zlomit?

Záhadný osud litevského bojovníka

Ostatky Mayů v podvodním labyrintu

V loňském roce se také podařil zajímavý nález v litevském jezeře Asveja – konkrétně ve východní Litvě. Devět metrů pod hladinou jezera byly nalezeny ostatky válečníka z 16. století, a to včetně oděvu a zbraní. Podle odborníků se jedná o nález národního významu.

Předchozí průzkum z roku 1998 odhalil, že na stejném místě stál kdysi jiný most – pravděpodobně ze 16. až 17. století, tedy přibližně z doby, kdy zde voják zemřel, vysvětlila podvodní archeoložka Elena Pranckėnaitová z litevské Klaipedské univerzity. Dosud nebyly nalezeny žádné důkazy, které by ozřejmily, jak voják zemřel. Jistý je prozatím pouze fakt, že se nejednalo o pohřeb. Prozatím se předpokládá, že tyto objevené lidské ostatky a artefakty mohou být spojeny s bývalým mostem vedoucím k hradu Dubingiai, který se nacházel na poloostrově v jezeře Asveja.

Pod vodní hladinou se našlo již mnoho pozoruhodných památek a je jisté, že mnoho z nich na své objevení teprve čeká a některé z nich mohou možná i změnit pohled na naši dávnou minulost.

Petr Matura

Obr.: www.dresseldivers.com, www.ynetnews.com, www.smithsonianmag.com


Štítky: , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit