Další tajemství Stonehenge

Světové záhady / 17. 12. 2019

Nejen zřejmě svatyně, ale multifunkční centrum sloužící po staletí různým kulturám. Čím více toho o Stonehenge víme, tím jsme překvapenější.

Jeden z hrobů nalezených v lokalitě Stonehenge (7. st. n. l.)

Po staletí na toto posvátné místo přicházeli lidé i proto, aby zde, mimo jiné, také pohřbívali své mrtvé. Vědci to zjistili z analýzy ostatků, vůbec první, která kdy byla provedena. A Stonehenge tak alespoň trochu poodhalilo své tajemství.

„Nyní je jasné, že pohřby patřily ke Stonehenge ve všech hlavních obdobích jeho využívání,“ citovala agentura AP Mikea Parketa Pearsona, archeologa zkoumajícího tuto slavnou památku. „Nová zjištění ukazují, že toto místo vždy patřilo i mrtvým,“ dodal.

A zde pohřbení lidé nejspíš nebyli lidé ledajací, nýbrž elita – králové či zkrátka nejmocnější z tehdejších mocných.

O tom, že se na tomto tajuplném místě pohřbívalo, sice archeologové věděli již dlouho, ale většinou se domnívali, že šlo spíše o izolované pohřby, jednotlivé případy. Nyní se pozůstatky zde pohřbených osob podařilo časově zařadit a ukázalo se, že spadají do dlouhého období mnoha staletí, až třetího tisíciletí před naším letopočtem.

Je tedy dokonce možné, že majestátní kamenné konstrukce Stonehenge vznikly na jejich počest? Klidně to může být jedna z teorií, kterých je ovšem i tak hodně. „Pokud do jedné místnosti zavřete deset archeologů, řeknou vám o významu Stonehenge přinejmenším 11 teorií,“ konstatoval před časem archeolog Andrew Fitzpatrick v rozhovoru pro Los Angeles Times. „Shodli by se patrně jen na tom, že to byl nějaký chrám.“

K čemu přesněji ale chrám sloužil? Na tuto otázku existuje mnoho odpovědí a každou chvíli k nim přibudou nějaké nové. Dle jedné z nejrozšířenějších mohlo jít o posvátnou stavbu nějak spojenou s astronomickými jevy, tedy přinejmenším s pohyby Slunce a Měsíce.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Kruhy na ledu a z ledu – záhadné, ale vysvětlitelné

Oxfordský vědec Anthony Johnson zveřejnil před časem své poznatky, podle nichž byla stavba konstruována s použitím poměrně složitého matematického aparátu, který znovu a až po dvou tisíciletích let objevil „otec matematiky“, slavný Řek Pythagoras. Právě tyto znalosti dle Johnsonovy teorie dávaly vládnoucí elitě bezmála božský status, ilustrovaný i složitým systémem Stonehenge.

Struktura Stonehenge je mnohem složitější, než na první pohled vypadá

A ještě jedna teorie – nebyla to astronomická observatoř ani posvátné pohřebiště, nýbrž především jakési prehistorické léčebné centrum. Tak to vidí archeologové Tim Darvill a Geoff Wainwright. Část kamenů sem totiž byla dopravena ze stovky kilometrů vzdálených končin Walesu, z míst, která tehdejší lidé podle archeologů považovali za místa s kouzelnou léčivou mocí. A proto se prý tehdejší vládci rozhodli přenést tyto „magické kameny“ k sobě, do svého chrámu.

Nebude ale nakonec nejsprávnější to vysvětlení, že Stonehenge zároveň sloužilo několika různým účelům jak najednou v jedné době, tak i postupně v různých obdobích své existence?

-skm-

Obr.: Jitka Lenková, Ancient Origin, sarsen.org


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit