Co všechno víme o upírech? A jsou to opravdu zemřelí lidé?

Světové záhady / 12. 11. 2019

Čteme knihy o upírech, sledujeme filmy s upírskými motivy, ale proč je to téma tak populární a kde se vzalo? Vezměte alespoň takové autory jako Stephanie Meyer, Ann Rice, Stephen King – ti všichni píšou o upírech. Ví o nich víc, než jiní, nebo si vymýšlejí? A kdo ti upíři vůbec jsou?

Jako upír si největší popularitu ze všech získal hrabě Dracula, postava ze stejnojmenného románu Brama Stokera. Všechny stopy v jeho případě vedou k Vladu Tepesovi, rumunskému knížeti, který je ve své vlasti považován za národního hrdinu bránícího svůj lid před osmanskými Turky. Proslul kromě jiného i svou krutostí, ale že by to byl upír?

V obecném povědomí jsou upíři oživlé mrtvoly, které vstávají z hrobů, aby z živých čerpali životní sílu, čili krev. Taková charakteristika upírů je slovanského původu, ale starší legendy říkají, že upíři nebyli nikdy lidmi, ale byly to určité entity z jiného světa, tedy příšery, pokud chcete.

Matthew Beresford ve své knize o upírech „Od démonů k Drákulovi: Vytváření moderního mýtu upírů“ říká, že o vampýrismu se ví od starověku, ale kdy se vyskytl poprvé, známo není. Existuje teorie, že první upír se zrodil ve starověkém Egyptě magickým způsobem jako démon, ovšem existují například i asijští upíři, čínští zlí duchové zvaní tiang-si (jiangxi), kteří z člověka vysávají životně důležitou energii. Mimochodem, i Tibetská kniha mrtvých vypráví o krvežíznivých hněvivých božstvech.

Z filmu Ples upírů

Jaké mají upíři vlastnosti? Velmi různorodé. Především všichni bez výjimky pijí krev lidem, mohou se proměnit v netopýry nebo vlky a upíři se vůbec neodrážejí v zrcadle, vadí jim svěcená voda a denní světlo. Existují ale také lokální zvláštnosti.

Podle rumunské legendy lze najít upíra tak, že posadíte sedmiletého chlapce na koně, přičemž kůň a oblečení chlapce by měl být bílé. Chlapce na koni potom o půlnoci pošlete na hřbitov a na kterém hrobě se kůň zastaví, ten patří upírovi.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Skutečně existují kráčející hory? Bohužel ano

Ve středověké Evropě se věřilo, že pokud se dítě narodí už se zuby, pak je upírem, stejně jako když má na těle červenou pigmentovou skvrnu nebo se narodí ještě s částí plodového obalu na těle, k čemuž dochází při jednom porodu z 80 000.

Víra v upíry našla svoji oporu také v nedostatečných znalostech průběhu posmrtných procesů. Pokud došlo k exhumaci exhumovali mrtvého těla krátce po pohřbu, mohlo se stát, že kvůli střevnímu rozkladu dojde k nadýmání, které může způsobit, že do úst mrtvého z útrob vystoupá krev. Mrtvola potom vypadá, jako by se právě napila krve.

Co když ale jsou na pravé upíry všechny vědecké poznatyk krátké a oni opravdu existují?

-skm-

Obr.: maxresdefault, Empire, archiv autora


Štítky: , , ,

Mohlo by se vám líbit