Co se skrývá v záhadné jeskyni? Varuje už její název…

ARCHIV / DĚSIVÉ LEGENDY / SVĚTOVÉ ZÁHADY / UFO A MIMOZEMŠŤANÉ / 2. 5. 2021

Nazývá se totiž Ďáblova díra (Devils Hole) a najdeme ji v Ash Meadows National Wildlife Refuge v Nye County ve státě Nevada na jihozápadě Spojených států a jde rozvětvený systém jeskyní. A pěkně děsivý.

Toto místo tak pojmenovali  místní Indiáni, kteří věřili, že z něj do našeho světa přichází sám ďábel že kdokoli se rozhodne strávit noc vedle této „díry“, navždy ztratí duši. Legendy jsou legendy, ale co říkají fakta?

Pohled do útrob jeskyně

Vědci neuspěli

Nejprve se vědci dotazovali lidí, kteří se přesto rozhodli přenocovat v blízkosti díry. Všichni vypověděli, že v noci slyšeli nepochopitelné, děsivé zvuky, které zněly jako zvonění zvonu. Někteří lidé se domnívali, že by takový zvuk mohl způsobit vítr a tvar skal uvnitř jeskyně, jiní vědci považují takové vysvětlení za nesmysl. Je také zajímavé, že pokud se vzdálíte jen pár metrů od díry, všechen hluk zmizí. Tím ale místní zvláštnosti nekončí.

Chcete-li vstoupit do jeskyně, musíte projít vchodem o šířce asi 2 metry a výšce 5 metrů. Poté vás přivítá zrcadlový povrch. Ano, uvnitř je jezero a výše jeho hladiny se neustále mění. Vědci tento jev studovali a zjistili, že za to může Měsíc a jeho gravitační pole. Zní to podivně, ale příliv a odliv funguje i ve spodní vodě. Kromě toho teplota vody v podzemním jezeře zůstává stále stejná – 33 ° C.

Co je na dně?

Díky těmto výzkumům bylo ale možné se dozvědět více o tom, jak tam lidé ztrácejí duše – jinak řečeno, přicházejí na ně mdloby. Faktem je, že v jeskyni se pravidelně vyskytují emise plynného metanu, když se zatím nepodařilo najít jeho zdroj ani zjistit příčinu jeho periodických emisí.

Pokaždé, když se vědci pokusili spustit kabel na dno jezera, přetrhl se. A to opakovaně. Proto se rozhodli poslat tam speciální dron pro fotografování pod vodou. Zpočátku bylo všechno v pořádku a vědci tam dokonce dokázali najít i místní endemitní druh ryb nazvaný halančíkovec ďábelský (Cyprinodon diabolis).

Halančíkovec ďábelský (Cyprinodon diabolis).

Když dron sestoupil do hloubky 100 metrů, začalo silné rušení. Nejprve zhasla světla a poté kamery. Poslední věcí, kterou se jim podařilo zachytit, bylo tmavě modré světlo ze dna jezera. Bohužel nebylo možné zjistit příčinu této interference a k novým pokusům o studium dna zatím nedošlo. To se zřejmě nachází v hloubce asi 130 metrů, ale dosaženo ho dosud nebylo.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Nejzáhadnější místa ČR: Děsivá ruina, Šibeniční vrch i poklady moravských hradů

Podle zastánců různých spekulativních teorií se dá vše vysvětlit i tak, že na dně jezera se nachází neznámý objekt, který generuje plyn, což by vysvětlovalo i to, proč se teplota vody v podzemním jezeře nemění. A zvuky slýchané v noci jsou signálem, který se někam snaží poslat, aby ho našli. Skutečné příčiny záhadných jevů v Ďáblově díře se budou muset v každém případě teprve zjistit.

-skm-, obr.: wallpapersafari.com, wikipedie