Co jsme zdědili po mayské civilizaci, a co ne? Budete se divit

ARCHIV / Světové záhady / 9. 11. 2019

Mayové, domorodá civilizace Střední Ameriky, která vznikla 2000 let před naším letopočtem na poloostrově Yucatan, a zmizela kolem roku 900 n. l., dala světu mnoho úžasných objevů, vynálezů a znalostí z řady oborů – matematiky, astronomie, astronomie, technologií, medicíny umění i písma. Ne ale vše, co se o mayské civilizaci, traduje, je pravda.

Tímto jsme si jistí:

 • Mayové vytvořili hieroglyfické písmo, vynalezli číslo nula a dokázali vypočítat vzdálenost od Země k Měsíce a ke Slunci. Na základě těchto znalostí vytvořili přesný kalendář.
 • Vynalezli výrobu papíru z listů fíkusu, houpací síť a žvýkačku, na výrobu textilií používali bavlnu.
 • Vynalezli hru s míčem, částečně podobnou fotbalu a košíkové zároveň, přičemž míč byl vyroben z kaučuku. Objevili proces vulkanizace gumy, čímž z toho měkkého a pružného materiálu udělali poměrně tvrdou a odolnou hmotu.
 • Zručně pracovali také s kovy.
 • Pěstovali a jako potraviny a pochutiny používali avokádo, papáju, fazole, slunečnice, rajčata, papriku, brambory, vanilku, dýně, kukuřici a kakao. Domestikovali divokého krocana.
 • V medicíně vynalezli klystýr a používali řadu rostlin s anestetickými a halucinogenními účinky, jak k léčení, tak při obřadech – houby, peyotl, svlačec nebo tabák. Troufli si na složité operace včetně kraniotomie – chirurgické otevření lebky.

 Tady panují pochybnosti:

 • Nevíme, k čemu přesně sloužily mayské obří pyramidy, jejichž počet stupňů odpovídá počtu dní v roce. Ve dnech jarní a letní rovnodennosti díky hře stínů stoupá po pyramidě obrovský „had“, uvnitř najdeme mnoho místností, které fungují, zřejmě kromě jiného, jako jedinečný zvukový rezonátor. O slavnostech se tyto pyramidy stávaly místem krvavých obětí.
 • Mayům se přisuzuje znalost tajemství výroby křišťálových lebek. Ve skutečnosti zřejmě tyto křišťálové lebky vytvořili pařížští klenotníci na přelomu 19. a 20. století z madagaskarského křišťálu a za mayské je označili teprve obchodníci.
 • Nejznámějším zobrazením, která Mayové vytvořili, se stal reliéf vytesaný na náhrobním kameni vládce Pacala z Palenque. Muž na něm sedí v podivné pozici, rukama drží jakési páky a šlape jakoby na pedály. Nadšenci v něm vidí pilota letadla nebo dokonce kosmické lodi, ze všeho nejvíce však připomíná jezdce na motorce. Odborníci namítají, že podobná pozice by pilotovi přivodila pouze zlomený vaz a že ve skutečnosti jde o zobrazení muže ležícího zády na kameni a připraveného k oběti. Což je jasně vidět, když s reliéf pootočí o 90 stupňů.
Mohlo by vás ještě zajímat:  Kam zmizeli původní obyvatelé Ameriky?

             

 

Tohle pravda není:

 • Mayský kalendář končí v roce 2012, a někteří lidé očekávali, že tohoto roku nastane konec světa. Ve skutečnosti Mayové takto zaznamenali jen konec jedné z dějinných epoch, po níž začne epocha nová.
  • Příčinou zániku mayské civilizace nebyli bílí konkistadoři. Jenže v době, kdy do Nového světa připluli Španělé,¨mayská civilizace již dávno neexistovala, pouze po příchodu Evropanů už jen poslední zbytky mayského obyvatelstva opustily torza kdysi velkých měst. Civilizace, kterou Španělé ve střední Americe opravdu zničili, byla civilizace aztécká, mimochodem ještě krutější, než ta mayská. A aztécké je také obrovský známý kruhový kamenný kalendář.

  -skm-

  obr.: archiv autora, argumentativearchaeologist.com, NPR, youtube,

 


Štítky: ,

Mohlo by se vám líbit