Chtěli faraóni připomínat tvarem hlavy mimozemšťany?

ARCHIV / NEJČTENĚJŠÍ / Světové záhady / UFO A MIMOZEMŠŤANÉ / 13. 4. 2021

 Mnoho vládců starověkého Egypta mělo jeden zvláštní rys, a to nepřirozeně protáhlý tvar lebky. Obrazy faraonů vypadají poněkud divně a vládci Egypta připomínají spíše mimozemské hosty než obyčejné smrtelníky. Proč si ale staří Egypťané hlavy deformovali a jak to ovlivnilo jejich zdraví?

Protáhlé lebky z amerického Paracasu

Nejen v Egyptě

Tradice deformace lebky byla rozšířena nejen v Egyptě, ale po celém světě téměř v každé civilizaci. Prodloužené lebky Sarmatů, Alanů a Hunů se nacházejí ve Střední Evropě a dokonce i na území České republiky.

Nejúžasnější tvary hlav se vytvářely v amerických kulturách. Indiáni kmene Chinook vytvořili špičaté trojúhelníkové hlavy, jihoamerické kmeny Paracas a Aymar své lebky prodlužovali a mezi těmito nepřirozenými tvary nechyběla ani podoba dvojitého vrcholu připomínající písmeno M.

Deformace lebky začínala okamžitě po narození dítěte, protože kosti jeho lebka nejsou ještě pevně spojeny kostěnými lebečními švy, aby novorozenec mohl bez úhony projít úzkými porodními cestami. Aby rodiče dítěte dosáhli u svých potomků kýženého tvaru, obvazovali hlavy svých dětí pevnou látkou a destičkami a s přibývajícím věkem dítěte tento obvaz zvedali výš a výš a tak lebku formovali.

Proč to ale dělali?

Motivy, které lidi k takovým činům přiměly, stále nejsou plně pochopeny. Možná takto pozměněné lebky byly známkou šlechty, protože je měli zástupci privilegovaných vrstev. Domorodí Afričanům měla podlouhlá hlava potvrdit vysoké sociální postavení, Australané věřili, že díky deformaci hlavy je člověk chytřejší a přibližuje ho to duchovnímu světu, a mayští Indiáni to považovali prostě za krásné.

U starých Egypťanů je to však vše ještě komplikovanější. Ne všichni faraoni měli podlouhlé lebky a vzhledem k praxi příbuzenských sňatků může být deformovaná hlava egyptským panovníků i výsledkem genetické mutace. Taková změna v lebce se však neobešla bez následků. Cenou za jedinečný vzhled byly bolesti hlavy, epilepsie a zvýšená agresivita. A některé děti dokonce tyto praktiky formování lebky nepřežily.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Co jsme zdědili po mayské civilizaci, a co ne? Budete se divit

Kupodivu ale podlouhlý tvar lebky nijak neovlivnil inteligenci jejího majitele, protože její objem – a tím o objem mozku – objem mozku zůstal stejný jako obyčejného člověka bez této deformity. Komu se však chtěli lidé s prodlouženými lebkami podobat tak moc, že jim to stálo za to utrpení, zůstává stále záhadou.

Protáhlou lebkou se pyšnil i faraon Tutanchamon

-skm-

Obr.: www.ancient-code.com, archiv autora

 

 

 


Štítky: , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit