Fascinující mimosmyslové schopnosti čarodějů

ARCHIV / DĚSIVÉ LEGENDY / Magie / Světové záhady / TAJEMNO A EZOTERIKA / Záhady / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 3. 4. 2021

Čarodějnictví a magie se lidé báli odedávna. Možná zde svoji roli sehrávala i pověrčivost a určité „nesmiřitelné“ pojetí smrti a existence druhého břehu. Kupříkladu duše zemřelých se často stávaly objektem jakéhosi pověrečného strachu.

Například staří Mezopotámci dokonce věřili, že pokud nebude duch zemřelého na onom světě spokojen, může nám ublížit nebo dokonce rovněž i zabíjet. Zejména údajně ti, kteří zemřeli tragicky nebo násilným způsobem, mohou být vysoce nebezpeční. Jejich duše prý mohou vstoupit do lidí, aby je pak pomalu zabíjely nebo jim způsobovaly nejrůznější nemoci a další újmy.

Tradiční kniha kouzel, čili grimoar, v moderním hávu

Obranná zaklínadla

Co se mágů týče, ti disponovali bezpočtem způsobů a možností, jak svoji vybranou oběť očarovat. Často si vytvářeli i zpodobnění toho, kdo měl upadnout v nemilost, ať už se jednalo o jednoduchý obrázek nebo například i hliněnou figurku. Tímto způsobem mohla být zvolená osoba napadena i na velikou vzdálenost.

Všudypřítomný strach z nečistých sil nikterak neustupoval a lidé následkem toho pociťovali potřebu nějak účinně se bránit, kupříkladu tzv. obrannými zaklínadly. I v takovém případě mohla pomáhat jakási dvojsečnost mágů, kteří mohli jak škodit, tak rovněž i samozřejmě pomáhat. Často právě oni radili lidem, jak se určité kletby zbavit.

Pomůže jen oheň

Často však bylo zapotřebí radikálnějšího přístupu a ti, kteří se rozhodli škodit, museli být zničeni. Právě tehdy možná začal onen pověstný „hon na čarodějnice“. Hranici neunikl nikdo, na koho padlo byť jen drobné podezření. Doslova davové šílenství posléze dosáhlo až takových rozměrů, že se báli takřka všichni. Církev totiž přišla s naprosto geniálním, univerzálním vysvětlením, že za vším stojí ďábel. Trvalo několik století, než přestala platit všeobecná hrozba upálení na hranici.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Do nového roku s novým talismanem. Jaký si vyberete?

Africké kouzlo džu-džu

Smrtící kouzla však ohrožují lidstvo i v moderní době. Například někteří afričtí náčelníci prý ovládají velice silné kouzlo, nazývané džu – džu. Ten, kdo je tímto skutečně nebezpečným kouzlem zasažen, údajně nemívá žádnou šanci. Právě před tímto typem kouzla není úniku ani na druhé straně zeměkoule. Pokud se dotyčný dozví, že je začarován, téměř jistě umírá.

Věda se však na podobné případy dívá tak, že tyto lidi ve finále zabije jejich vlastní strach, neboť prokletého nebožáka nakonec udolává jeho vlastní mysl. Jedná se o poměrně logické vysvětlení, které v mnoha případech ani nelze popřít. Ovšem jak je to v takových případech, kdy umírá člověk místně poměrně velmi vzdálený, který navíc nemá ani tušení, že byl očarován, o tom nás již věda neinformuje… Že by skutečně existoval přenos myšlenek?

I takhle může vypadat moderní čarodějka

Je jisté, že například vyspělé armády se otázkou přenosu myšlenek zabývají již poměrně dlouho. Na podobné pokusy jsou prý dokonce vynakládány i nemalé finanční prostředky. A všeobecně je dnes již známo, že lidský mozek má skutečně obrovské schopnosti. Mezi šamany, mágy a kouzelníky však panuje jisté pravidlo – každé kouzlo se nakonec může obrátit i proti jeho původci…

Petr Matura

Obr.: www.botw.fr, pixabay – Victoria Borodinova, Svoooi1

 

 


Štítky: , , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit