Čarodějnice v Salemu: Jak děti dohnaly k šílenství celé město

Světové záhady / 30. 1. 2020

Když slyšíme o pronásledování čarodějnic, připomíná se především činnost inkvizice, která dosáhla vrcholu v XV. až XVII. století v Evropě. Ale fanatickou víru v čarodějnictví poznala i Amerika. Dokonce se tam odehrála jedna z nejmasivnějších štvanic tohoto druhu – proces s čarodějnicemi v Salemu.

Městečko Salem v Massachusetts bylo založeno v roce 1626 puritány – protestanty, kteří byli obzvláště disciplinovaní a přísní. Podezření z toho, že se člověk žijící v takové společnosti podílí na takto podivných záležitostech, bylo závažné už jen proto, že čarodějnictví bylo oficiálně prohlášeno za trestný čin. To také v procesu v Salemu sehrálo tu rozhodující roli.

Čarodějnice v Salemu: Jak děti dohnaly k šílenství celé město
V lednu 1692 se devítiletá dcera místní farářky Elizabeth Parrisové a její jedenáctiletá přítelkyně Abigail Williamsová začaly chovat podivně – dívky se svíjely bolestí, snažily se někde skrýt a stěžovaly si na teplo v těle. Brzy se i další dívky z řad jejich kamarádek začaly chovat stejně divně. Po měsíci neúspěšných pokusů o pomoc a nalezení přesné diagnózy místní lékař William Griggs došel k názoru, že dívky jsou posedlé démony. Obyvatelé Salemu se vylekali, protože názor lékaře sdílel také pastor Parris. Situace se zhoršila, když dívky, zejména Elizabeth Parrisová, začaly jmenovat ty, kteří jim způsobili jejich posedlost.
Jako první obvinili černou služku Titubu, která děvčatům hodně vyprávěla o pohanských věroukách, magii voodoo a rituálních tradicích svého rodného Barbadosu. Poté obvinění z čarodějnictví padlo na místní žebračku Sarah Goodeovou a na sousedku Parrisových Sarah Osborneovou a začalo zatýkání.
Z čarodějnictví byli obviněni i další lidé, do vězení šla dokonce i čtyřletá dcera Sarah Goodeové.

Na mučení se přiznali
Po zatčení byli podezřelí podrobeni přísným výslechům a prohlídkám, na tělech obviněných se hledaly zvláštní znamení, tzv. „bradavice čarodějnic“, to znamená pihy, bradavice, mateřská znaménka, o nichž se věřilo, že je čarodějka používá k tomu, aby krmila démony. Po mučení se někteří podezřelí k čarodějnictví přiznali a zároveň přibývala další a další svědectví obyvatel Salemu, kteří se rozpomínali na další podezřelé události a na znamení čarodějnic, která kde na kom zahlédli. To ještě víc posílilo všeobecnou hysterii ve městě.
Nakonec bylo během soudního procesu v Salemu zatčeno celkem na 200 lidí, z toho jich pět zemřelo ve vězení, 19 osob, včetně několika mužů, bylo pověšeno a jedna oběť byla ukamenována. Jako „čarodějové“ byli dokonce zabiti i dva psi. A to vše bylo oficiálně provedeno světskými úřady státní moci a za dohledu guvernéra Williama Phippse.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Záhada starověkých kachniček na vozíčku. Kultovní opeřenec, dekorace či snad „jen“ hračka?

Všechno bylo vymyšlené
O 14 let později jedna z údajně posedlých dívek Anna Putnemová své svědectví proti „čarodějnicím“ odvolala a uvedla, že ona a její kamarádky úmyslně lhaly. V roce 1711 se nakonec státní nejvyšší soud rozhodl odsouzené rehabilitovat, což však popraveným život pochopitelně nevrátilo.
Z masové hysterie, která se vyskytla v Salemu, historici obviňují sociální situaci té doby. Neuvěřitelná přísnost puritánství kombinovaná s fanatismem některých věřících, podpořených a podporovaných tehdy populárními „teoriemi“ a pověstmi o čarodějnictví jako reálně existujícím jevu, vedla k jednomu z nejslavnějších čarodějnických soudů v historii. Kromě toho bylo pro puritány také zřejmě pohodlnější a snazší pomlouvat a udávat nepříjemné sousedy a obvinit je z čarodějnictví, než vstoupit s nimi do otevřeného konfliktu. Jediné, co bychom ale v Salemu nenašli, byli skutečné čarodějnice a čarodějové.

-skm-
Obr.: www.creativeforceforthekingdom.com, www.smithonianmagazine.com, pixabay – Lothar Dieterich


Štítky: ,

Mohlo by se vám líbit