Byla nalezena Nefertiti? A jak ve skutečnosti vypadala?

Světové záhady / Záhady minulosti / 12. 12. 2020

Je mumie, objevená v Údolí králů, onou legendární ženou, uznávanou za svého života jako standard krásy? Možná ano, možná ne…

Nefertiti doslovně znamená „Krásná“. Měla ve svém jménu slovo „krásná“ dokonce třikrát – Neferneferuaton Nefertiti, Žila asi před 3300 lety. Byla manželkou faraona Achnatona (Amenhotep IV.) – to znamená, že asi byla i matkou faraona Tutanchamona, i když možná jen nevlastní. Zemřela v roce 1334 př. n. l. a, samozřejmě, byla mumifikována, jak bylo pro osoby s tak vysokou hodností obvyklé. Kde však leží její hrob?

Nefertiti se objevila ve své kráse. Je to opravdu ona? Kdo ví…

Mumie a busta

V roce 1912 byla německými archeology nalezena busta Nefertiti vytesána z vápence. Jejich šéf Ludwig Borshard, si nadšeně poznamenal ve svém deníku: „Je nemožné ji popsat, je třeba ji vidět.“ Nález zůstal v Německu a je dodnes uložen v Berlínském muzeu (Altes Museum).

V roce 1898 objevil francouzský archeolog Victor Lore, který vedl vykopávky v Údolí králů, jednu ze stěn hrobky faraona Achnatona a pronikl do boční krypty. Našel tam tři mumie ležící vedle sebe, muže se ženami u jeho boků, jednou starší a jednou mladší, která od archeologů dostala přízvisko „Mladá dáma“, s odkazem na její věk. Mumie tehdy nevyvolaly příliš velký zájem archeologů. Ten přišel až v 21. století.

V roce 2002 britský výzkumník Joan Fletcher z University v Yorku tuto mumii zrentgenoval. A začal tvrdit, že „Mladá dáma“ je ve skutečnosti královna Nefertiti. Nemluvil do větru – mumifikovaná žena byla velmi krásná a anatomicky připomínala popis krásné královny. Kromě toho byla mumie oholená, aby mohla nosit speciální paruku. Nebo korunu. Na čele měla stopu po charakteristickém koženém řemínku. V ušním lalůčku zůstaly také dvě náušnice, podobné těm, které jsou zobrazeny na některých portrétech Nefertiti. O něco později byla vedle mumie nalezena ještě zlomená ruka, která v dlaní držela něco jako žezlo – atribut královské moci.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Existuje sněžný muž či někdo z jeho příbuzných? Konečně důkaz, že ano!

Nejistota přetrvává

Na univerzitě v Bristolu potom egyptolog Aidan Dodson a jeho tým rekonstruovali vzhled  „Mladé dámy“ a došli k názoru, že to je skutečně Nefertiti, protože se podobá bustě nalezené německými archeology.

Bohužel ale ani to ještě neznamená, že mumie „Mladé dámy“ je ve skutečností mumií královny Nefertiti a že její nyní znovuvytvořený obličej je její tváří, i když tam některé podobnosti opravdu jsou.

Tři mumie nalezené poblíž Achnatonovy hrobky, „Mladá dáma“ – na kraji vpravo

Podle skeptiků lze s určitostí říci jen jednu věc: mumie „Mladá dáma“ patří mladé ženě z královské rodiny, která zemřela během 18. dynastie.

Na univerzitě v Bristolu egyptolog Aidan Dodson a jeho tým rekonstruovali vzhled  „Mladé dámy“ a došli k názoru, že je to Nefertiti, protože se podobá bustě nalezené německými archeology.

Tajemství hrobky

Že by to byla Nefertiti, nevěří ani egyptolog Zahi Hawass, bývalý generální tajemník Nejvyšší rady starožitností Egypta. Podle informací, které udává, by mumie „Mladá dáma“ – patřila dívce ve věku 16-20 let. Nefertiti ale žila déle a byla starší.

Také druhá ženská mumie z Achnatonovy hrobky, starší, by si mohla nárokovat roli Nefertiti, té však egyptologové z nějakého důvodu takovou péči již nevěnovali.

Je také možné, že skutečná mumie Nefertiti ještě vůbec nebyla nalezena. Podle britského archeologa Nicholase Reevese, který nyní pracuje na Arizonské univerzitě, se její hrobka nachází v jedné ze dvou tajných komor, do kterých se lze dostat z hrobky faraona Tutanchamona – konkrétně z místnosti, ve které stál sarkofág s jeho mumií. Reeves na to přišel tak, že studoval skeny stěn Tutanchamonovy hrobky ve vysokém rozlišení a na nich našel stopy zazděných dveří.

Také se domnívá, že „místnost“, ve které byl v roce 1922 nalezen Tutanchamonův sarkofág, není pro faraona svou velikostí dostatečná. S největší pravděpodobností proto sousedila s prostornějšími místnostmi, které byly připraveny pro Nefertiti. A tam na nás ve své době nejkrásnější žena na světa možná stále ještě čeká.

Mohlo by vás ještě zajímat:  NESMRTELNÍ POD KAMEROU: Objevili se na stříbrném plátně skuteční upíři?

-skm-

Busta legendární královny

Obr.: www.wallpaperaccess.com, archiv autora


Štítky: , , ,

Mohlo by se vám líbit