Byl Ježíš ženatý? Podle tzv. „Evangelia Ježíšovy manželky“ ano

ARCHIV / 18. 5. 2019

Senzační dokument předložila profesorka Harvardské bohoslovecké školy Karen Kingová na 10. mezinárodním kongresu koptských studií, který se konal v roce 2012 Římě. Vatikán jej však odmítl. To však neznamená, že ty informace neexistují….

Jak píše věstník Harvardské univerzity, na medově zbarveném fragmentu papyru o rozměrech 4 x 8 cm ze 4. století našeho letopočtu stojí text v jazyce dávných Koptů, raných egyptských křesťanů, celkem

8 řádků se stopami devátého. Text je psaný rukou a jde o části vět. Mezi nimi jsou následující slova:

„… ne. Marie je hodna toho…“

„… ona se může stát mým následovníkem…“

A dva nejdůležitější útržky:

„… a řekl jim Ježíš: Moje žena …“

„… a pokud jde o mě, já žiju s ní žít pro …“

Kdo byla tato žena? Byla to Máří Magdaléna? Karen Kingová, objevitelka této senzace, nejenže zveřejnila nalezený dokument a upozornila na podivná slova, ale také jej nazvala „Evangelia Ježíšovy manželky“.

Ve svých komentářích vysvětluje, že zmínka o rodinném životě Syna Božího v úryvku textu, jehož autor je neznámý, stále nelze považovat za historický důkaz. I když, jak se zdá, není ani žádný důkaz toho, že by Ježíš ženatý nebyl, resp. že by neměl ženu.

Je pravý?

Jak tvrdí egyptologové, odborníci na papyrus, drtivá většina nalezených koptských papyrů je pravých. Jde tedy zřejmě skutečně o starověký dokument, napsaný ve druhém století našeho letopočtu. Na zadní straně útržku je totiž také zápis textu sestávající 6 řádků. V nich, bohužel, je možné přečíst jen pár slov, ale i tak mají svůj význam. Dokazují například, že útržek pochází ze staré knihy, nikoli ze svitku. Proto je popsán na obou stranách.

Původ papyru je neznámý. Nejsou známy ani okolnosti jeho objevu. Karen King získala tento kousek od soukromého sběratele, jehož jméno nesdělila. Byl to však prý Němec, a papyrus údajně pocházel z Horního Egypta. Sběratel jej předal vědcům spolu s dopisem napsaným na začátku roku 1980 dnes již zesnulým profesorem Gerhardem Fechtem z fakulty egyptologie berlínské university. Profesor považoval text papyru za jasný důkaz toho, že Ježíš byl ženatý.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Chvojen si přilákal Kelty i podivné fresky

Majitel ho tajil

A teď dál. Věděl o tomto papyru třeba Dan Brown, autor kontroverzního románu „Da Vinci Code“ (Kód Da Vinci, v jiném překladu Šifra mistra Leonarda)? Vždyť toto „odhalení“ šokovalo a fascinovalo čtenáře ze všeho nejvíc. I proto, že Ježíšovou vyvolenou byla „hříšná“ Máří Magdaléna, snad dokonce napravená prostitutka.

Pokud Brown o papyru věděl, je zvláštní, že se o něm ve svém příběhu nezmínil. Ale neméně podivné je to, že sporný dokument se nikde neobjevil přes 30 let. Prý byl uschováván v tajnosti jen proto, že se majitel obával vážných neshod s oficiálními dogmaty křesťanství.

Odmítnutí bez důkazů

V křesťanských kruzích samozřejmě zveřejnění tohoto objevu vzbudilo značnou pozornost a většina egyptologů i představitelů především katolické církve ihned po jeho zveřejnění přispěchala s prohlášením, že je papyrus falešný. Jen na základě vlastního úsudku, aniž by ho, samozřejmě, skutečně prozkoumali. Podle článku Alberta Camplaniho v oficiálních vatikánských novinách L´Osservatore Romano je tento papyrus patrně padělkem už jen proto, že nepochází přímo z vykopávek, ale byl získán na antikvárním trhu. Podle něj také v koptštině slovo „žena“ neznamená automaticky to, že to je i „manželka“.

Rovněž Stephen Emmel, profesor koptských studií z univerzity v Münsteru, známý svými výzkumy „Jidášova evangelia, prohlásil: „Nevěřím, že máme co do činění s autentickým dokumentem.“ Zároveň však uznal, že text na papyru je přeložen správně.

„Je to podvod,“ reagoval na celou situaci Alyn Sutsiu, papyrolog z univerzity v Hamburku. „Fragment nepůsobí věrohodně.“

Jenže ty existují

Výsledek následných studií, které trvaly dva roky, ale jasně říká, že papyrus rozhodně falešný není. Vědci tří předních amerických univerzit nezávisle na sobě na základě analýzy obsahu radioaktivního uhlíku C14 v tomto papyru došli k závěru, že tento kousek papyru byl vyroben nejpozději v 6. století našeho letopočtu. Metodou tzv. mikro-Ramanovy spektroskopie se na Kolumbijské univerzitě (Columbia University) dále podařilo zjistit, že složení inkoustu na papyru se shoduje se složením inkoustů na dokumentech beze sporu datovaných do prvního století našeho letopočtu,

Mohlo by vás ještě zajímat:  Kdo vytvořil záhadné Marcahuasi? Možná se o jeho stavitelích píše v Bibli

Na základě toho se nyní egyptologové domnívají, že text fragmentu je částí daleko staršího dokumentu vytvořeného na počátku našeho letopočtu. Je dokonce možné, že nalezený text byl „vytržen“ z nějakého evangelia, pochopitelně nekanonického, tj. nezahrnutého v Bibli.

Křesťanství ale v zásadě neohrožuje

Je to ale skutečně taková senzace a zároveň problém, že Ježíš žil se ženou, nebo byl dokonce ženatý? A že měl možná dokonce i potomky?

Pro křesťanství jako takové je zásadní to, že Ježíš zemřel a byl vzkříšen a že totéž, tj. posmrtné vzkříšení, čeká i na ty, kteří v něj uvěří. A také je důležité to, že pro křesťany je Ježíš tím Spasitelem, Mesiášem, jehož příchod předpověděl Starý zákon. V důsledku toho platí i to, že Židé si to nemyslí a proto na svého Spasitele stále ještě čekají.

Rozhodující je tedy to, že, možná, došlo k Ježíšovu vzkříšení. Zda byl ženatý, či ne, pro křesťanskou věrouku zas až tak podstatné není. Pro většinu lidstva je také Ježíš nikoliv osobností náboženskou, ale jen historickou, a i to ještě s otazníkem. Zda byl, či nebyl ženatý, je potom opravdu vedlejší.

-skm-

Obr.: Amazon, archiv autora

 

 


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit