Bude Norsun Tepe ztraceno navždy?

ARCHIV / Světové záhady / 18. 3. 2021

V Turecku byla nalezena struktura zvaná Gobekli Tepe, jejíž stáří se odhaduje na 12 000 let. Podle názorů a verzí historiků je objekt údajně známkou jakési „kolébky civilizace“.

Čtvercové struktury jsou dílem arechologů

Pozoruhodnější než Gobekli Tepe

Pokud o Gobekli Tepe ví téměř každý, pak o tzv. Norsun-Tepe objeveném ve východní Anatolii neví téměř nikdo. Je téměř úplně zapomenuto a dodnes neexistují žádné informace o konstrukci této stavby, ačkoli objekt je v některých ohledech mnohem zajímavější, než v Gobekli Tepe..

Norsun-Tepe je víceúrovňová stavba na kopci, o rozloze přibližně 500 m a 300 m. Různé úrovně patřily různým civilizacím, kde každá z civilizací postupovala výš a výš. Alespoň taková verze vysvětlení existuje na základě vykopávek z 20. století.

Pokud jde o samotné vykopávky, Norsun-Tepe bylo nalezena v roce 1968 skupinou archeologů z Německa. Poté byly vykopávky prováděny po dobu 6 let. Pak státní orgány objekt zakázaly studovat. A to bylo všechno.

Bylo zde identifikováno až 40 sídelních vrstev z různých časových období (od 4 000–3 000 př. n. l.), přes všechny fáze doby bronzové až do urartovského osídlení v době železné. Z této doby se zde zachovalo také několik bohatě vybavených hrobů. Osada byla nakonec opuštěna a zničena požárem.

Navždy ztraceno?

Pohled do nitra Norsun Tepe

Podle hrubých odhadů jsou nejstarší stopy osídlení v Norsun Tepe staré asi 7 tisíc let. Objevily se také informace o něčem, co se podobalo tavicím pecím, co by ovšem zjevně neodpovídalo oficiální historii. Další vykopávky však byly zakázány a nyní není dokonce přesněji známo ani samotné umístění takového objektu. Výsledkem bylo, že se na objekt zapomnělo.

-skm-

Foto: archiv autora

 

 

 

 


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit