Bod Nemo – nejen hřbitov kosmických lodí

ARCHIV / SVĚTOVÉ ZÁHADY / 11. 3. 2021

Slavný norský vědec, spisovatel a cestovatel Thor Heyerdahl (1914-2002) ve své knize „Aku Aku“ píše o Velikonočním ostrově jako o nejvzdálenější pevnině v Pacifiku a nejosamělejším kusu pevniny v rozlehlém oceánu.

Je ale fakt, že na Zemi je ještě osamělejší místo. Říká se mu Bod Nemo – Nemo Point, vědci určené místo v jižním Pacifiku se souřadnicemi S 48°52,6′- Z 123°23,6′, které se ve všech směrech nachází tisíce kilometrů od nejbližší pevniny.

Nejblíže jsou mu kosmonauti

Je proto tak daleko od civilizace, že jemu nejbližšími lidmi mohou být jedině astronauti pobývající ve výšce 400 – 600 km na oběžné dráze. Jinak jsou mu na severu nejblíže Pitcairnovy ostrovy, Velikonoční ostrov na severovýchodě a antarktické pobřeží na jihu. Bod Nemo se také oficiálně nazývá „oceánský pól nepřístupnosti“.

Samotný název „Nemo“ je latinské slovo pro „nikdo“. Stejně se jmenoval kapitán ponorky Nautilus v knize Julese Verna „20 000 mil pod mořem“, vydané v roce 1877.

Ani muž, který objevil Nemo Point, jej nikdy nenavštívil. V roce 1992 lokalizoval chorvatský inženýr, geodet Hrvoje Lukatela bod v oceánu, který byl nejvzdálenější od jakékoli země. Pomocí počítačového programu vypočítal souřadnice, které byly největší vzdáleností od tří souřadnic pevniny ve stejné vzdálenosti. A je dokonce možné i to, že těmito souřadnicemi zatím nikdy žádný člověk ani neproplul. Bod Nikdo tedy nemohl dostat příhodnější jméno.

V těchto souřadnicích se navíc nachází obrovský vířící proud, který brání vodě bohaté na živiny dostat se do oblasti. V tak chudých vodách přežívají jen bakterie a malí krabi v blízkosti sopečných vývěrů na mořském dně. A tak je tato oblast označovaná i jako „nejméně biologicky aktivní světového oceánu“.

Jak o něm věděl Lovecraft?

Je zajímavé, že když spisovatel fantastických románů H. P. Lovecraft (1890 – 1937) poprvé představil čtenářům „ztělesněné zlo“, nestvůru Cthulhu v knize „The Call of Cthulhu“ (1926), jako jeho úkryt uvedl Ztracené město R’yleh v jižním Pacifiku se souřadnicemi S 47°09′- W 126°43′, které je nápadně blízko bodu Nemo, a to téměř 50 let dříve, než byla poloha tohoto bod vypočítána.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Další důkaz o mimozemském životě

I takové místo ale může a umí být užitečné. Vzhledem ke své odlehlosti a vzdálenosti od všech dopravních cest bylo vybráno jako tzv. „hřbitov kosmických lodí“. Mořské dno v jeho okolí je tak dnes zaplněno troskami stovek družic a kosmických lodí, které zde našly místo svého posledního odpočinku.

Cthulhu

-skm-

Obr.: www.migrationmedia.com.au, archiv autora

 


Štítky: , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit