Bludný Holanďan – nic než jen fata morgana?

Světové záhady / TAJEMNO A EZOTERIKA / 10. 8. 2019

Legenda o Bludném Holanďanovi se objevila na konci 18. století, kdy řada námořníků začala vídat strašidelnou loď, která se stala předzvěstí různých problémů. 

Zprávy o záhadné fantomové lodi kolují po světě už 250 let, a to navzdory nedostatku důkazů o jeho existenci. První zaznamenané zprávy o Bludném Holanďanovi z konce 18. století vypráví ve většině případů o setkání s ním v blízkosti mysu Dobré naděje. Mnoho lodí používalo tehdy cestu poblíž tohoto mysu, protože to byla jediná cesta, jak se dostat z Evropy do Asie. A právě jedna loď neměla štěstí…

Kapitán Hendrick van der Deken, přezdívaný Holanďan, opustil Amsterdam a směřoval do východní Indie. Tam po krátké opravě naložil loď kořením, hedvábím a barvami, a vrátil se do Holandska. To bylo v roce 1641. Když jeho loď obeplouvala mys Dobré naděje, náhle začala prudká bouře. Posádka prosila kapitána, aby se vrátili, ale ten jim nařídil, aby prošli bouří. Někteří věří, že byl šílenec, jiní si myslí, že byl opilý. Odmítl obrátit loď a potopil ji ve vodách u Jižní Afriky.

Tak začal příběh Bludného Holanďana. V roce 1790 a 1795 vznikla první literární díla, vyprávějící o lodi duchů, objevující se v bouři.  Bludný Holanďan se však stal skutečně slavným až po uvedení stejnojmenné opery od Richarda Wagnera v roce 1843. Tam se přímo uvádí, že Bludný Holanďan byl prokletý za to, že se rozhodl projet bouří. Za to je on a jeho posádka odsouzena navždy plout na moři jako loď – duch.

Podle jiné legendy byl prototypem Bludného Holanďana kapitán Bernard Fokk. Tomu se podařilo dostat z Amsterdamu do Indonésie za pouhé 3 měsíce, a mnoho námořníků začalo říkat, že takovou rychlost vyhrál při hře s ďáblem, protože prodal svou duši.

Jedno z nejděsivějších setkání s Bludným Holanďanem se událo v červenci 1881, jehož svědkem byl princ George, budoucí anglický král Jiří V. Ten, a jeho starší bratr, princ Albert Victor, se v průběhu tříleté plavby plavili poblíž Austrálie. Posádka oznámila, že se Bludný Holanďan objevil ve 4 hodiny ráno. Když loď dorazila na místo, kde byla loď duchů spatřena, nebyla nalezena žádná stopa po přítomnosti jiné lodi. Brzy nato námořník, první, kdo si všiml Holanďana, spadl ze stěžně a zabil se.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Tajemství karet. Díky nim prý měla chudina zapomenout na svou bídu  

V roce 1939 obyvatelé Kapského Města oznámili, že viděli plachetnici, která náhle a okamžitě zmizela. Také během druhé světové války jedna německá ponorka se setkala s přízračnou lodí u Suezského průplavu.

Všechna tato pozorování však mají vědecké vysvětlení, které se nazývá fata morgana. K tomuto jevu dochází, když je světlo lomeno a odrazeno ve vrstvách vzduchu, které mají různé teploty. Povrch oceánu je skvělým místem pro tento jev. Nejčastěji se fata morgana objevuje ve formě třesoucího se obrazu nad obzorem. Podobný jev lze pozorovat nad asfaltovou cestou v horkém dni, kdy se proudy horkého vzduchu třesou a objekty se v nich odrážejí a lámou.

V případě Bludného Holanďana ukazuje fata morgana lodě, které jsou ve skutečnosti za horizontem. Světlo obchází ohyb Země a viditelný obraz se často objevuje nad obzorem. Loď je jakoby nad povrchem, v tomto případě se vznáší nad oceánem.

Případy, když se tento jev spojil s úmrtím nebo nehodou, je to náhoda nebo výsledek stresu, způsobeného přeludy v myslích pověrčivých námořníků. Vliv psychosomatických faktorů také není vyloučen, když námořníci zemřeli, protože viděli něco, co nemohlo být vysvětleno, a byli si jisti, že to předpovídá smrt.

-skm-

Obr. Conrad Askland blog, galaxypress.com, ancient-origins. archiv autora


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit