Bludičky označují poklady, bývají ale zrádné

ČESKÉ ZÁHADY / 7. 11. 2019

Pověsti o bludičkách se u nás vyprávějí snad úplně všude. Mihotavá světélka tančívají nad močály, a kdo se za nimi vydá, zapadne do bahna a už se z něj nevyprostí a zahyne. Proč by však měli lidé za bludičkami, když je uvidí, vůbec chodit?

Poklady anebo dušičky?

Jedno vysvětlení se nabízí úplně samo. Světýlka, modravé plamínky, prý označují místa, kde se ukrývá poklad. A kdo by takové příležitosti odolal?

Co když však platí úplně jiné vysvětlení a ona světýlka jsou dušičky těch, kteří nenašli klidu ani po smrti? Vypráví se, že by to mohly být hříšné duše čarodějnic anebo dětí, které zemřely dřív, než je stačil kněz pokřtít – nekřtěňátek. Případně také sebevrahů, jejichž těla nemohla být pohřbena do posvěcené půdy anebo těch, kteří se za života nějak provinili.

Přesně k tomu došlo u Velešína na Českokrumlovsku. Tam se bludičkami stali lidé, kteří, když ještě byli na živu, přesazovali mezníky označující hranice jejich pozemků. Samozřejmě tak, aby sobě pár metrů půdy přidali a souseda okradli. V tomto kraji to byl zřejmě častý zločin, protože bludičky se tu vyskytovaly poměrně hojně. Jednou například obsadily formanský vůz na cestě do Netřebického kopce a koně ho už nedokázali utáhnout. Forman se světýlek v tomto případě zbavil, ovšem čistě náhodou, jednoduchým způsobem. Zaklel – bludičky zmizely a vůz se znovu rozjel.

Bahenní plyny a sovy

Protože se tajemné plamínky vyskytovaly především nad močály, neunikly bystrému pohledu vědu už v 18. století. Vysvětlení se zdálo jednoduché a logické. V močálech se tvoří bahenní plyn čili metan, který se může vznítit i sám od sebe. Což se přímo nabízí k tomu, takový postup vyzkoušet v praxi a bludičku si jednoduše, aspoň na chvíli, vyrobit. To však vědce kupodivu nenapadlo ani tehdy a dokonce ani teď.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Záhadné značky na Zvíkově – nová stopa!

Navíc takový mechanismus vzniku bludiček vůbec nevysvětluje, jak by se mohly usadit na formanském voze, jako u Velešína, a ještě ho zatížit tak, že se zastavil. Ti, kteří bludičky viděli, si také leckdy povšimli toho, že se pohybují proti větru, což pochopitelně žádný plyn, byť i hořící, nedokáže.

Hledala se proto i další racionální vysvětlení. Na jejich seznamu se ocitli, jak jinak, světlušky, trouchnivějící a fosforeskující pařezy a dokonce i sovy či jiní živočichové, kteří se znečistili drtí z takového práchnivějícího dřeva a rovněž začali světélkovat.  Jenže ani svítící sovu zatím nikdo neodchytil.

Mezi novodobější teorie patří ty, které v bludičkách spatřují projev elektrické energie, tedy něco na způsob kulových blesků, anebo náznak přechodu do jiných prostorů a časů. To by vysvětlovalo ty případy, kdy se osoba svedená bludičkami už nikdy nenašla.

Nebezpečné v každém případě

Bludičky, ať už jde cokoliv, nejsou v žádném případě člověku příznivě nakloněna. Kromě toho, že ho zavedou, možná i proti jeho vůli, jakoby v hypnóze, do záhuby, mohou na něj i přímo zaútočit a ošklivě ho potlouct, ne-li přímo ubít. Zvláště, bůhvíproč, nesnášejí, když se na ně píská. Naopak, zaklení z celého srdce je může odehnat, jak dokazuje případ onoho formana. Škoda, že se nám nedochovalo v doslovném znění! A bylo by po bludičkách.

Jitka Lenková

Obr. e-bay, wall.alphacoders.com, spotlight.it-notes.ru

 

 

 

 

 


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit