Blesk jako trest i záchrana a jak ho přivolat

Magie / Různé / 23. 6. 2020

Budete velmi překvapeni, když zjistíte, kolik lidí ročně zasáhne úder blesku. Je to 150-200 tisíc lidí! A přibližně 20 tisíc z nich osobní setkání s tímto přírodním jevem nepřežije.

Naši dávní předkové věřili, že smrt způsobená úderem blesku byla spravedlivým Božím trestem. V lidovém povědomí kromě toho panovalo i to přesvědčení, že existují určité skupiny lidí, kteří jsou k tomu zemřít zásahem blesku zvláště náchylní.

Rouhači

V dávné minulosti nebyl pro člověka horší zločin než rouhání. Kacíři, rebelové a rouhači, kteří se posmívali svatým i církevní vrchnosti, byli považováni za těžké hříšníky. A proto duchovní tvrdili obyčejným lidem, že tito rouhači budou postiženi Božím hněvem jednoduše tak, že bezbožníka srazí blesk, Boží posel. Lidé proto přísahali: „Pokud to není pravda, lžu, atd., ať do mě hrom uhodí!“ I proto se lidé obávali bouřky a hřmění, protože v nich viděli projev Božího hněvu, a se strachem očekávali, koho hněv postihne. Pak už se jen hádalo, čím se daný člověk asi provinil. A kdo si mohl být jistý, že tím hříšníkem nebude on sám? Tak čisté svědomí snad ani nikdo mít nemohl.

Nespravedliví soudci

Obyčejní lidé vždycky nedůvěřovali soudům a právníkům a není se čemu divit. Zkažený soudce zpravidla věc nerozhodl ve prospěch „obyčejného“ člověka, i kdyby byl v právu. Proto lidé považovali soudce obecně za služebníky ďábla úmyslně páchající zlo. A pevně věřili, že dříve či později nepoctivého a zkorumpovaného soudce spravedlivý trest dožene. A se zadostiučiněním si vyprávěli příběhy o tom, jak byl nějaký soudce zabit bleskem vzápětí po vynesení „do nebe volajícího“ nespravedlivého rozsudku.

Nevěrníci

Pokud blesk zabil nějakého muže, podvedené manželky nebo milenky věřily, že blesk udeřil proto, aby potrestal jeho smilstvo. Je samozřejmě možné, že bleskem zabitý muž opravdu byl nevěrný. Ale podváděné ženy si tím jen málokdy mohly být jisté. Aby zjistili, jak je na tom s nevěrou právě ten jejich muž, prováděly zvláštní rituál. Za bouřky shromažďovaly dešťovou vodu a nastrčily mu takovou vodu k umytí, aby tak, pokud by opravdu nevěrný byl, „navedly“ blesk na správnou cestu.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Zničila slavného amerického režiséra Orsona Wellese kletba brazilského šamana?

Boží vyvolenci

Oběťmi úderu blesku se ale mohli stát nejen zločinci a podvodníci a další morálně pochybná individua, ale naopak také úplní světci. A protože při zásahu bleskem je smrt, pokud k ní dojde, okamžitá, věřilo se, že duše se okamžitě vydá do nebe nebo do pekla. Bůh tak mohl pomocí blesku zachránit spravedlivou duši třeba před dalším pozemským utrpením.

Věštkyně Vanga

A když nějaký člověk úder blesku přežil, mohl tak získat různé zvláštní schopnosti. S takovými lidmi se potom zacházelo se zvláštní úctou, jako s člověk zvlášť označeným Pánem. Připomeňme si v té souvislosti například slavnou bulharskou věštkyni Vangu, která své schopnosti získala právě za bouře po úderu blesku.

-skm-

Obr.: Pixabay (Bluemount_Score), willmurai.artstation.com, wikipedie

 


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit