Atlantida Pacifiku – otázka i výzva zároveň

Světové záhady / ufo / Záhady / 11. 4. 2020

V Mikronésii, poblíž ostrova Pohnpei, se nachází pozoruhodné souostroví zvané Nan Madol, které svou podobou poněkud připomíná legendární Atlantidu. Nevzniklo také jen přirozenou cestou, ale částečně i rukou člověka. Jaké tajemství před námi tato Atlantidu Pacifiku skrývá?

Kouzelný tropický Nan Madol se skládá se celkem z 92 ostrovů propojených soustavou kanálů s celkovou plochou něco přes 75 ha. Jeho základ tvoří korálové útesy, které „kdosi“ dostavěl pomocí čedičových monolitů. Některé z nich váží více než pět tun a jsou až pět metrů dlouhé a celkem se jedná o tisíce tun kamene. Stále není přesně známo, jak byl čedič na Nan Madol dopraven, s největší pravděpodobností sem byl přepravován ze sousedních ostrovů na vorech.

Záhadný a opuštěný

O stavitelích Nan Madolu máme zatím jen útržkovité informace. Budovali ho zřejmě mezi v době od 13. do 15. st. století. Postupně zde tak vznikly, paláce, hrobky a dokonce i cosi jako vězení. Začátkem 15. století bylo souostroví opuštěno. Podle legendy jeho obyvatele vyhnali bohové, podle střízlivější verze to byli jejich sousedé, kteří ostrovy v té době dobyli.

Evropané objevili Nan Madol až v roce 1529, kdy jej navštívil kapitán Alvaro Saavedra. Ale jeho zpráva o tomto objevu nikoho zvlášť nenadchla a ostrovy zůstaly dlouho, až do 19. století, nadále opuštěné. Až v letech 1826-1829 toto souostroví během své plavby kolem světa navštívil Fedor Litke, který nakreslil jeho mapu a zanechal i poznámky o ruinách, které tam našel. Ale i jeho shromážděná data byla ztracena v archivech.

Poté, v roce 1857, ostrov navštívil Američan Gyulik a po něm Polák Jan Stanislaw Kubary, který vypracoval více či méně podrobný plán tamních čedičových staveb. S použitím této mapy se v roce 1896 Angličan Frederick Christen rozhodl Nan Madol vyrabovat, za což téměř zaplatil životem – rozzlobeným domorodcům se nelíbil jeho neuctivý přístup k této památce.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Šokující výzkum: Před katastrofou vás může zachránit šestý smysl!

Slavnosti Želví bohyně

Na začátku 19. století přistoupil ke studiu Nan Madolu se vší odpovědností přistoupil německý vědec Paul Hambruch. Byl to on, kdo jako první objevil umělý původ souostroví a zaznamenal také místní tradice týkající se Nan Madolu. Jedna z pověstí vypráví o bohyni želvy Nanunsunsan, pro kterou byl postaven palác s bazénem. Během svátků ji kněží nejprve přepravili všemi kanály a poté želvu upekli a snědli. A museli slavit poměrně často protože v jedné z nádrží bylo nalezeno více než tisíc krunýřů této „želví bohyně“.

Paul Hambruch také zjistil, že podle legendy byl v onom vězení zadržován hlavní architekt tohoto ostrovního města a také se skupinou vědců všechny stavby spočítal. Došel k neuvěřitelnému počtu více než 800 objektů, ovšem většina struktur byla již tehdy tak zničena, že neexistuje způsob, jak si určit třeba jejich výšku.

Platinové rakve a záhadné bytosti

Po roce 1958 se ukázalo, že během druhé světové války, kdy byl Nan Madol obsazen Japonskem, zde byly nalezeny a odvezeny jakési sarkofágy vyrobené z platiny. Podle některých zpráv v nich byly uloženy pozůstatky velmi vysokých lidí. Pravda, nebo jen legenda? A pokud by to byla alespoň částečně pravda, co když se Japoncům nepodařilo objevit a odvézt všechny platinové artefakty? Proto se o Nan Madol zajímají i lovci pokladů – vždyť platina je vzácnější než zlato a dnes také víc jak dvakrát cennější.

 O co méně máme faktů, o to více se vynořuje hypotéz. Těžko uvěřit tomu, že souostroví se svými nutně omezenými prostředky vybudovali místní obyvatelé. Proto některé teorie počítají s pomocí mimozemšťanů, kteří vedle Nan Madolu pomohli postavit i egyptské, anebo předpokládají, že Nan Madol je zbytkem rozvinuté, dosud neznámé starověké civilizace.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Další tajemství Stonehenge

-skm-

Obr.: www.oceanislandtravel.com, www.aglobalpeace.com, www.sallora.picturesvfx L

 


Štítky: , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit