UFO na dně Baltu? Nebo něco jiného?  

ARCHIV / NEJČTENĚJŠÍ / Světové záhady / TOP články / ufo / 6. 3. 2021

     V červnu 2011 hledač pokladů Peter Lindberg a jeho tým Ocean X za pomoci sonaru z paluby lodi „Ocean Explorer“objevil na dně moře v Botnickém zálivu mezi Finskem a Švédskem v hloubce asi 60 metrů podivný kruhový útvar o 18 metrech v průměru.

 

Snímek ze sonaru

Havárie?

Baltské moře je místem, kde byla v průběhu staletí pohřbena řada věcí – hlavně vojenských – lodě, letadla, ponorky, a také jejich výzbroj – granáty klasické i chemické, miny a torpéda… Peter Lindberg se ovšem tentokrát zaměřil na staré vraky lodí, které převážely šampaňské. Podobné dřívější nálezy přinesly pěkný zisk z jeho prodeje.

Jenže nyní Peter Lindberg oznámil, že nyní se podařilo najít něco mnohem cennějšího a zajímavějšího. A tím je „létající talíř“ – dokonale kruhový objekt s geometricky pravidelnými tvary na jeho povrchu. Podle nálezců nemůže být objekt součástí reliéfu mořského dna a je zcela jistě umělého původu.

Švédské a finské noviny přinesly tuto zprávu jako senzaci na titulních stranách. Diskuse, kterou zpráva vyvolala, se nesla v jasném duchu – není pochyb o tom, že se našel „létající disk“. Ufologové si všimli i brázdy, vyryté na dně a vedoucí k objektu. Jakoby opravdu šlo o nouzové přistání „objektu“. Nebo se naopak snažil z mořského dna odstartovat?

Vedle nejpopulárnější verze, že jde o havarovanou loď mimozemšťanů, to prý ale také může být i jeden z „létajících talířů“ Třetí říše z dob druhé světové války…

Také loď nebo stavba

Podle dalšího možného vysvětlení nalezený objekt vůbec není „létající“ a představuje architektonickou strukturu – jakousi obdobu anglického Stonehenge. Ani v tomto případě nejde o snížení významu takového nálezu.

Není však snadné vysvětlit, kde se taková struktura na dně Baltského moře vzala, kdo ji postavil a pokud stála nad hladinou, kdy a proč klesla pod hladinu.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Fascinující a záhadné zelené sklo z vesmíru. Může být i léčivé

Verzí, pokoušejících se vysvětlovat takový původ tohoto nálezu, je opět hned celá řada, od těch nejexotičtějších až k prozaičtějším. Mezi těmi byl názor, že jde o potopenou kruhovou loď Novgorod z konce 19. století. Ta sice měla být v roce 1911 sešrotovaná, ale kdo ví, jestli si někdo neusnadnil práci a prostě ji jen nepotopil?

Možný vzhled objektu

A došlo i na přirozená vysvětlení – mohly by to být třeba podmořské geologické struktury, konkrétně pozůstatek působení zemního plynu, kráter po dopadu meteoritu nebo vznikající sopka. Začátkem roku 2012 řekl Lindberg, že to může být i „nový Stonehenge“, resp. nějaká stavba v podobě kruhu, jakých známe dost i z pevniny.

I když se oznamovalo, že dojde k průzkumu tajemného objektu, Lindberg s tím, překvapivě, nijak nepospíchal a zdůvodnil to tím, že mu chybí finanční prostředky. Přísahal však, že tam dole je něco velmi podivného. „Za 18 let profesionální činnosti jsem neviděl nic podobného,“ říká. „Tato věc je naprosto kulatá.“

A pak už jen mlžil: „Nevíme, zda jde o fyzický artefakt. Viděli jsme to v sonaru při pohledu na vrak lodi z první světové války. Tento kruhový objekt se objevil na monitoru,“ vysvětlil Lindberg na FoxNews.com. „Může to být spousta věcí. Pokud je to něco, co neudělal žádný člověk, tedy jde o pozůstatek činnosti jiné formy inteligentního života, bylo by to velké štěstí. Nikdy jsem nevyhrál v loterii,“ dodal.

Zvýšená radioaktivita

Že by mu přálo štěstí nyní? Oficiální zpráva Ocean X-Team z 2. dubna 2012 oznámila, že na kotvách, které tým používá, byla naměřena zvýšená radioaktivita. Hodnoty dosahovaly 0,63 milisievertů (mSv). Jen pro úplnost – běžná hladina radiace je cca je 0,1 mSv, bezpečný doporučený roční limit je 1 mSv. Radiace je tedy stále daleko od bezpečných limitů, ale přece jen je 6x vyšší, než by měla být. Kotvy byly umístěny 2-3 km od objektu, takže výzkumníci uzavírají svou zprávu úvahou, zda se po přiblížení hodnoty ještě nezvýší…

Mohlo by vás ještě zajímat:  Co jsme zdědili po mayské civilizaci, a co ne? Budete se divit

Nakonec průzkum zafinancovali soukromí investoři a banky, posádka Lindbergovy lodi byla doplněna 13 výzkumníky, včetně kameramanů švédské televize, která bude vše dokumentovat. 7. června 2012 se potápěči spustili na místo a tvrdili, že jsou opravdu ohromeni. Jde určitě o něco neobvyklého…

Takhle nějak by vypadala tzv. čedičová houba

15. června 2012 vydal Ocean Team X zprávu, že potápěči se původně domnívali, že jde o skalní útes, ale po dalším průzkumu má objekt tvar spíše jako obrovská houba, výšky 3 – 4 metrů a 10 – 18 metrů  v průměru, se zaoblenými stranami a členitými okraji. Objekt má nahoře otvor. V horní části objektu se také nachází podivné menší kruhové formace. Vzorky z objektu byly zaslány ke zkoumání. Těleso leží na konci jakési 300 m dlouhé brázdy.

Podvod?

Po průzkumu publikovaných fotografií odborníci sdělili, jde pravděpodobně o zhruba kruhový skalní útvar, tzv. čedičový polštář, sice vzácnou, ale přece jen naprosto přirozenou skalní formaci. Přesto Lindberg se nesnažil o odlomení ani kousku útvaru, který by vnesl do situace konečné jasno. Podle kritiků zcela záměrně, protože mu záhadnost případu zjevně vyhovuje a nechce o ni přijít. Nebo jde ještě o něco jiného?

-skm-

Obr.: youtube, www.mashable.com, www.steemit.com

 

 

 

 

 


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit