Záhada starověkých kachniček na vozíčku. Kultovní opeřenec, dekorace či snad „jen“ hračka?

Různé / Světové záhady / 5. 9. 2019

Zajímavý předmět, zřejmě kultovní (?) vozíček, byl vykopán na místě zvaném Glasinac nacházející se asi 50 km východně od Sarajeva, za pohořím Romanije. Glasinac v nadmořské výšce cca 900 metrů je součástí místní krasové náhorní planiny o rozloze asi 30 km². Planina je poseta pravěkými mohylami, podle střízlivých odhadů jich zde stojí na 20 000 (!), podle těch méně střízlivých snad ještě až pětkrát více. Prozkoumána jich je asi tisícovka, obvykle v nich jsou ukryty kostrové hroby.

Mohylu, v níž byl drobný vozíček s dutými figurkami kachniček o rozměrech cca 15 x 19 cm ukryt, nechal prokopat poručík Jan Lexa od 1. ženijního pluku z bosenské Goraždy v březnu 1880. Vlastně neměl ani jinou možnost, mohyla překážela stavbě silnice a nadšený poručík bronzový vozíček zachránil a poslal jej do Vídně. Následující výzkumy ukázaly, že do mohyl se na Glasinaci pohřbívalo od starší doby bronzové do mladší doby železné a dokonce ještě ve středověku. Mohyla s vozíkem byla navršena v první polovině 1. tis. př. n. l., příslušná kultura dostala název glasinacká a připsána zdejším místním obyvatelům, Ilyrům. I když jsou známy i jiné nálezy podobných kultovních vozíků (s kotlíkem, s figurkami, i jednodušší) ze stejné doby, kachničky se vezou jen na tom glasinackém. Není ani známo, jak přesně byly vozíky „kultovně“ využívány a zda to nebyly třeba jen dekorativní předměty anebo hračky, byť mimořádné, či dokonce „jen“ kus nádobí – větší kachnička mohla sloužit např. jako slánka a menší na ní jako zátka. Není ani jasné, odkud se tyto vozíky, které se najednou vyrojily na přelomu doby bronzové a železné, najednou vzaly, zda to je import, třeba orientální, anebo místní, evropská produkce.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Pravdivý osud Jantarové komnaty

Pokud budete chtít tajemné kachničky spatřit na vlastní oči, stačí se vydat do Vídně, do tamního Naturhistorisches Museum.

 

Jitka Lenková

Obr. twitter, archiv autorky


Štítky: , ,

You might also like