Terapie několika doteků

ARCHIV / TAJEMNO A EZOTERIKA / 19. 5. 2019

Určitě to znáte. Najít si odpočinkovou chvilku opravdu jen pro sebe – to je v dnešní době umění, které ovládá jen málokdo. Čas od času ale může přijít moment, kdy si řekneme A DOST a zatoužíme po relaxaci, která nám alespoň trochu pročistí hlavu a umožní jednoduše řečeno „úplně vypnout.“

Někdo si zajde na masáž nebo do fitka, jiný vezme knížku a zalehne na rozkvetlou louku. Další zmáčkne knoflík na ovladači a pak hodiny zírá na nekonečné seriály. Já jsem ale tentokrát chtěla na vlastní kůži vyzkoušet něco, co by mi současně mohlo přinést i nějakou trvalejší změnu…

Feng shui terapeutka Olga Bušková se teprve nedávno začala věnovat metodě, kterou nazvala Úklid hlavy. Okamžitě mě to zaujalo, protože poslední dobou cítím, že něco takového opravdu nutně potřebuji. Dozvěděla jsem se, že terapie trvá asi hodinu a že se bude jemně dotýkat mé hlavy. Neváhala jsem ani vteřinu a objednala se na nejbližší termín.

Jak to vidí Olga Bušková

Jak metoda „Úklidu hlavy“ vznikala? Nechala jsem se inspirovat Gary Douglasem, zakladatelem metody Access bars. Tento muž objevil zajímavou skutečnost, že na hlavě každého člověka existuje 32 bodů, speciálních míst, které jsou úzce propojeny s různými oblastmi lidského života. Během kurzu jsem si vyzkoušela sama na sobě, že měl pravdu. Douglas vycházel z poznatku dalších odborníků, že si lidé dennodenně vytváří (na základě nejrůznějších rodinných vzorců a společenských norem) určitá omezení. Tato omezení neovládají jen podvědomou mysl člověka, ale současně se také – v podobě napětí – ukládají do jeho fyzického těla. Feng shui a energiemi prostoru jsem se zabývala už dlouhou dobu, ale měla jsem stále silnější pocit, že pořádný úklid si zaslouží i mysl. A tak jsem se nechala inspirovat a metodu ještě doladila tak, aby mí klienti odcházeli domů ještě šťastnější a spokojenější. 

V čem děláme největší chyby?

Negativní programy, které si vrýváme do hlubokého podvědomí i „pod kůži“, mívají různou podobu. Například: „Nemůžu, protože…“ Nebo: „Co by řekli lidi?“ Veškerá omezení, která jsme během života přijali za své, nás neuvěřitelně ovlivňují. Jsme připraveni kdykoliv posuzovat a vyhodnocovat, stále balancujeme mezi „ošklivým a hezkým“, „přijatelným a nepřijatelným“, „dobrým a špatným,“ a tak dále. Klienty učím zůstávat v lehkosti, ať se v jejich životě právě děje cokoliv. Aby se dokázali na situace, které jim ubližují, dívat s určitým nadhledem. Protože každá emoce, takzvaně dobrá i špatná, se nikam neztrácí – a vždy se nám ukládá kamsi do těla. Naše svaly se pod nátlakem stresu stahují a není divu, že dlouhodobě vystresovaní lidé ohýbají hřbet a bolí je záda. Tyto stresové „staženiny“ ale máme i jinde na těle, dokonce i v podkoží hlavy. Terapie Úklid hlavy, na kterou se zaměřuji já, má určitý přesah fyzických masáží. Začne měnit nás samé, odbourává zastaralé vzorce chování a myšlení.

Zasedněme opět do „řídídící kabiny“

Na nepříjemnosti, které nás potkávají, jsme se naučili reagovat podle námi osvědčeného vzorce. Děláme to zas a znovu, i v případě, že tím trpí naše rodina. Například, když nám někdo něco vyčítá, jsme to právě my, kdo vždy nakonec křičí a snaží se odvést pozornost jinam. Je to jednání, které jsme přijali za své, bezpečné, známé a vyhovující. Jen pouhé přemýšlení o svých zaběhlých negativních návycích má obrovský smysl. Možná jste se ale v předchozím příkladě nenašli. Jste to vy, kdo před každou náročnější konfrontací raději utíká a pak si popláče někde v ústraní? Je úplně jedno, jaká je „ta vaše“ parketa. Jisté však je, že to, co již máme takzvaně vyzkoušeno a osvědčeno, používáme v podobných situacích opakovaně. 

„Principem relaxační metody, kterou ti předvedu, je vystoupit z dosavadních omezení, vysvětluje mi Olga. „Pouhými akupresurními doteky na určitých místech na hlavě společně dokážeme odblokovat negativní programy v tvé mysli, které tě dosud svazovaly. Přestože si to možná neuvědomíš hned, začneš jednat jinak, než dříve. Získáš emoční stabilitu. Naučíš se být mnohem „větší“, než situace, které se tě časem budou snažit znovu emočně pokoušet.“

celé znění reportáže najdete v Záhadách života 05/2019. K dostání na našem eshopu. 

text: red., foto:Shutterstock


Štítky: , , , , ,





Mohlo by se vám líbit