Dopřejte lásku svým chodidlům

Alternativní medicína / 8. 7. 2016
Nohy jsou vizitkou pečlivosti a čistoty, jenže nepříjemný pach vanoucí z vyzutých bot a popraskaná tvrdá kůže s plísní může odradit i  vašeho nejzarytějšího obdivovatele.

Nohám většinou věnujeme méně pozornosti, než si skutečně zaslouží. Běžně denně ujdeme přes 6000 kroků. Když chodidla hodně namáháme a pak o ně řádně nepečujeme, dokážou nás na oplátku pěkně potrápit ztvrdlou rozpraskanou kůží, vleklými plísněmi, zarostlými nehty, atd. Měli bychom jim proto věnovat zvláštní pozornost, po celodenním pracovním marotonu je to navíc velice příjemné.

Nebojte se vyzout!
Plosky nohou obsahují velké množství potních žlázek, které denně vyprodukují až 2 dcl potu. Je však nutné si uvědomit, že zápach nohou není přirozený a je třeba se v první řadě zbavit  příčiny. Vlhkost v nevětrané obuvi je  ideální pro růst plísní a kvasinek. Mikroorganismy, žijící na kůži a ve švech bot, dokážou vytvořit opravdu nepříjemný zápach. V létě se sice dají nohy »odvzdušnit« lehkou obuví, ale jaké možnosti máte v zimních měsících?

Proklaté plísně
Projevují se zčervenáním, svěděním, trhlinkami, puchýřky a šupinkami. Nejčastěji začíná v meziprstních prostorech mezi malíkem a prsteníkem. Svědění láká ke škrábání a odpadlé šupinky kůže mohou infekci přenášet i na vaše okolí. Pokud se neléčí, velmi často se nákaza rozšíří i do podpaží nebo na genitál. Infekce může postihnout i nehty, které získávají žlutavé zabarvení. Postižené nehty mohou být silnější, drolivé a různě deformované. Pokud plísní trpíte , je nejlepším řešením navštěva u kožního lékaře. Ten Vám předepíše  vhodnou léčbu na základě mykologického vyšetření.

Zdobí vaše nohy zatvrdlá kožní slupka?
Zapomeňte na nepříjemné okrajování žiletkami a stříhání nůžkami. Jsou to nástroje nejen nebezpečné z hlediska bolestivého poranění kůže, ale i možnosti vzniku zánětlivého onemocnění. Pořiďte si  škrabku na nohy, která vás bezbolestně zbaví i větších vrstev. Provádějte pravidelný peeling pemzou -tu ale musíte pečlivě udržovat v čistotě a suchu. Sůl do koupele změkčí suchou kůži a pomůže vám odstranit odumřelé buňky. Babské rady doporučují kolečka citronu nebo brambor na noc do ponožky. Při větším rohovění, nebo máte-li problém se ke svým nohám předklonit, vyhledejte kvalitní pedikérské pracoviště. V posledních letech je vyhledávaná nejmodernější přístrojová metoda. Ošetření nohou se provádí za sucha a je velmi hygienické, bezpečné a velice komfortní. Pokud navštívite přímo pedikéra – podiatra, poradí vám se všemi problémy vašich nohou.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Terapie několika doteků

Vyzkoušejte

 • Antibakteriální ponožky s nanočásticemi stříbra – odstraňují nepříjemný zápach.
 • Lékařskou kosmetiku – tzv. chytrou houbu proti plísním. Parazituje na ostatních houbách, plísních a kvasinkách. Přípravek nemá žádné nežádoucí účinky.
 • Desetiminutovou koupel v hypermanganu (Pozor – je to velice silné barvivo, do vody nasypte jen pár krystalků! Voda by se měla zbarvit slabě do růžova. Větší množství by mohlo popálit kůži)
 • Kvalitní krémy s protiplísňovými účinky.
 • Antiperspirační spreje a krémy. (Mentolové příměsi navíc osvěžují znavená chodidla)
 • Kvalitní koženou obuv
 • Osvědčené babské rady jsou koupele v octové vodě, šalvěji, mátě, řepíku, listech ořešáku, v kůře dubu nebo břízy.

Chraňte se

 • nepůjčujte si cizí boty
 • do bazénů, společných sprch a šaten noste vlastní pantofle
 • dvakrát denně umývejte nohy mýdlem s neutrálním Ph
 • po každém umytí kůži důkladně vysušte, zejména v meziprstních prostorech
 • promašťujte svá chodidla každý den hydratačním krémem
 • měňte často svůj ručník

foto:shutterstock


Štítky: , , , , , , ,

You might also like