Primář Erben: Civilizačním chorobám lze jednoduše předcházet, ale lékaři to tají!

Jde ve farmacii v prví řadě o byznys?

Většina lékařů, tlačená provizemi od farmaceutických firem, nemá zájem o lepší zdraví pacientů,“ říká primář poradny pro civilizační choroby ve FN Královské Vinohrady Karel Erben. Podle Erbena lze přitom většině civilizačních nemocí předejít pravidelnou konzumací vitamínů B!

Za předchozím šokujícím tvrzením si však postarší lékař tvrdohlavě stojí a konstatuje, že za vznik většiny civilizačních chorob, jako je například infarkt, cukrovka, artróza a dalších, může toxická aminokyselina, objevené roku 1962. Tato látka se nazývá homocystein a podle primáře stojí její vysoká hladina v krvi za vznik těchto nepříjemných nemocí.

B-komplex jako prevence civilizačních chorob?

Podle Erbena existují o negativním působení homocysteinu na lidské tělo stovky  vědeckých prací, ale mnozí lékaři nemají zájem o šíření této zprávy do povědomí pacientů. Jaký pro to mají důvod? Nutí je k tomu údajně stálý přísun nemocných lidí, kterým za tučné provize předepisují předražené léky, aniž by je kdy zcela uzdravili. Proto mnozí lékaři prý nemají zájem o jednoduchá a účinná preventivní opatření.

Podle Erbena totiž stačí ke snížení hladiny nebezpečné aminokyseliny pravidelně konzumovat speciálně vytvořený komplex vitamínů B. Tato kombinace obsahuje kromě B6 a B12 také kyselinu listovou, jinak nazývanou jako folacin nebo-li vitamín B9. Pojídání doporučených dávek tohoto vitamínového “mixu” má zajistit snížení homocysteinu na nízkou a zdraví bezpečnou mez. Primář tvrdí, že to způsobí prevenci i uzdravení většiny lidí ze srdečních a dalších chorob, i jako prevence před některými druhy rakoviny.

Ve stravě ubylo 80 procent vitamínů

V Erbenově ordinaci nebo u jím vyškolených odborníků si proto může každý zájemce za poplatek nechat změřit hladinu homocysteinu v krvi, na jejíž základě poté může dostat předepsaný již zmíněný „béčkový“ mix vitamínů. Tyto látky jsou samozřejmě obsaženy i v mase, vejcích, zelenině a ovoci, ale je jich méně než v minulosti.

„Ve stravě ubylo 80% vitamínů a minerálů, není tedy schopná poskytnout buňkám, co je potřeba. Tento nedostatek je příčinou zvyšování hladiny homocisteinu,“ tvrdí starší lékař, který zároveň dodává, že o zveřejnění uvedených souvislostí nemá mnoho lékařů, ani farmako-firem zájem, ba právě naopak. Mnozí ho za jeho práci téměř nenávidí a nazývají šarlatánem, přestože účinky vitamínů B na zlepšení civilizačních chorob naznačuje kromě některých vědeckých studií i Erbenova vlastní praxe. Podle jiných lékařských studií však úbytek vitamínů a minerálů v naší stravě, způsobený chemií, moderními způsoby pěstování a dlouhým skladováním, není až tak výrazný.

Sisyfos vrací úder

Má tedy specialista na civilizační choroby pravdu, nebo vidí celý problém zjednodušeně? Český klub skeptiků Sisyfos má jasno a proto udělil Erbenovi před několika lety Bludný balvan – cenu „pro zvýraznění přínosu jednotlivců i různých spolků k matení české veřejnosti a rozvoji blátivého způsobu myšlení.“

Jenže není tento spolek spíš hlídačem „jediné správné pravdy“, podobně jako byla ve středověku Svatá inkvizice? Vždyť mnozí ze současných vědců se zuby nehty drží i mnohdy překonaných dogmat, buď z pohodlnosti, nebo častěji, protože by mohli přijít o svá pohodlná místečka. Navíc Sisyfos jednostranně prosazuje mnohé teorie až s fanatickou úporností a to leckdy mnoha uznávaným odborníkům navzdory.

Jde o zdraví až ve druhé řadě?

O tom, že se ve farmaceutickém byznysu točí desítky miliard dolarů, není třeba pochybovat, stejně jako o dobře placených bonusech a zájezdech pro lékaře, předepisující určitou značku léků. Navíc skutečně zdravý pacient nevytváří doktorům ani společnostem vyrábějícím pilulky, téměř žádný zisk, což minimálně stojí za zamyšlení.

Je předčasné tvrdit, že Erbenova léčba snižování homocysteinu je spásným a účinným všelékem na všechny civilizační choroby, i když mnozí z pacientů prý potvrzují její kladný efekt. Pro posouzení vhodnosti a účinnosti tohoto postupu nezbývá než ho vyzkoušet na vlastní kůži – a to skeptikům i nadšeným propagátorům navzdory. Komplex vitamínů B6, B9 a B12 totiž není v doporučené denní dávce rozhodně škodlivý. O čem pochybovat nelze, je přínos vyvážené a chemicky nezpracované stravy s vitamíny a minerály jako prevence mnoha nemocí.

Autor: Petr Koutský

Fotografie: Wikipedia.org

» zpět nahoru «