Zázračné bakterie ze Sibiře: Jsme krůček k objevu nesmrtelnosti?

Povedou nové objevy k zastavení stárnutí?

Přáli jste si někdy vlastnit elixír života? Dlouhověká bakterie Bacillus F, objevená před několika lety v permafrostu ve východním Jakutsku, nás možná přiblíží k této fantastické metě! Anebo bude vše trochu složitější?

Ruští experti, kteří roku 2009 objevili pod zmrzlým povrchem sibiřské Mamutí hory ony zvláštní organismy, tehdy netušili, o jak podivuhodný nález půjde. Odebrané vzorky neznámé bakterie Bacillus F je totiž překvapili hned v několika ohledech! Kromě toho, že mikroorganismus zřejmě přežil více než 3,5 miliónů let ve zmrzlé sibiřské půdě, také dokáže propůjčit neuvěřitelné vlastnosti dalším živým tvorům. Kromě urychlené regenerace má jít i o zvýšenou vitalitu a dlouhověkost!

Zázrak stařecké plodnosti?

Vědci z Ruska pod vedením Sergeje Petrova uskutečnili množství pokusů, kdy baktérie vpravili například do těl myší, octomilek, ale i dalších živočichů. Experimenty vedly k poznání, že Bacillus F zvyšuje i plodnost zvířat. Staré myši, kterým byla baktérie podána, byly náhle čilé a to i po sexuální stránce. Také se u nich údajně omezila stařecká slepota. Pokusní hlodavci byli také odolnější a žili déle, než druhá srovnávací skupina myší. Povede využití baktérií i ke zvýšené plodnosti u dalších savců, včetně lidí?

Vlévá energii do žil?

Experti z ruského Ústavu biochemie sice přiznávají, že zatím nevědí, jak přesně mechanismus dlouhověkosti funguje, ale snaží se tento rébus rozluštit. Proniknutí do genetického kódu „nesmrtelného“ bacilu by zcela mohlo změnit náš pohled na stárnutí a smrt. “Kdyby se stejná látka podala lidem, mohlo by to významně zlepšit jejich zdraví a vést k objevu elixíru života,“ konstatoval o tajemném mikroorganismu jeden z ruských expertů Viktor Černjavský.

Musíme zjistit, jakým způsobem tyto bakterie čelí stárnutí…Co tento mechanismus udržuje při životě a jak ho můžeme využít ke svému prospěchu?“ říká další Rus – Anatolij Bručkov. Jeho vědecký tým již dokázal rozluštit DNA dávné baktérie a po mnoha letech obnovit její genovou sekvenci. Jenže vynalézavý badatel chtěl vyzkoušet její účinky i na vlastní kůži. Rus si před třemi lety naočkoval bacil do svého těla a podle jeho slov nejenomže vydrží pracovat déle než dříve, ale také již neměl dva roky chřipku!

Povede výzkum k objevu nesmrtelnosti?

Uskutečnili jsme experimenty s klanonožci, myšmi, plodinami a lidskými krvinkami. Ve všech případech Bacillus F stimuloval růst a zároveň posiloval imunitní systém,“ řekl o účincích záhadného mikroorganismu ruský profesor Sergej Petrov, který se jeho výzkumem zabývá od samého počátku. Jsme tedy již velmi blízko k posunu lidské dlouhověkosti?

Vždyť neuvěřitelného stáří mnoha tisíců let se zřejmě dožívají i medúzy Turritopsis nutricula, stejně jako další žahavci z čeledi nezmarovitých. Tyto organismy jsou výjimečné jak svými vlastnostmi, stejně jako svým neobvyklým životním cyklem, díky němuž téměř nestárnou a dokáží se až nadpozemsky regenerovat. Dokážeme jejich genetický kód využít k poznání lidské dlouhověkosti, nebo snad dokonce nesmrtelnosti?

Látka pouze pro vyvolené?

Další vědci však mírní přílišný optimismus ohledně baktérie s tím, že to co funguje u některých organismů s odlišnou DNA, bude oříškem přenést na člověka. A i pokud se v budoucnosti podaří část z těchto „nesmrtelných“ vlastností pomocí genového inženýrství vložit do naší buněčné struktury, nestane se tento objev pouze obchodním artiklem pro úzkou skupinu nejbohatších lidí světa? Vždyť v současnosti je aktuálním problémem spíše přelidnění Země, než snaha o masově dostupný vynález dlouhověkosti!

Autor: Petr Koutský

Fotografie: Wikipedia.org

» zpět nahoru «